roverki.pl
Użytkownik:
Hasło:

Ulubione Utwórz PDF Email Drukuj

[R75 2.0/2.5 KV6] Co to są silniczki kolektora ssącego?

Odpowiedź

Silniczki te służą do regulacji długości kolektora ssącego w silnikach KV6 (tzw. zmienne fazy dolotu).
Ich usterka jest częsta w silnikach serii KV6. Objawy są trudne do wychwycenia, ponieważ wyczucie kilku koni więcej lub mniej oraz zmiana zużycia paliwa o 1 litr przy spalaniu 13 litrów w mieście mieści się w polu subiektywnego błędu. Ich działanie można sprawdzić tylko komputerem serwisowym.
Silniczki są dwa, przykręcone do kolektora ssącego z lewej strony silnika (od strony głównego paska rozrządu). Jeden nazywa się BALLANCED VALVE (otwiera się przy 2700 obr/min) a drugi POWER VALVE (otwiera się przy 4000 obr/min). W normalnym trybie pracy oba są zamknięte, ale przy ostrym dodaniu gazu się otwierają - Ballanced przy 2700 obr/min, a Power przy 4000 obr/min.
W środku znajduje się mały silniczek, przekaźnik i dwa mikroprzełączniki. Te mikroprzełączniki po pewnym czasie tracą kontakt z płytką, w która są wlutowane. naprawa polega na przelutowaniu płytki.
UWAGA: Należy pamiętać o dobrym poskładaniu całości. Chodzi głównie o plastykowy rdzeń, który się obraca dzięki przekładni ślimakowej. Posiada on wypustki sterujące mikroprzełącznikami. Należy złożyć wypustki po właściwej stronie, a nie na odwrót.
Czasami też wypalają się szczotki w silniczku - szczególnie w zaworze BALLANCED, ponieważ załącza się on częściej (niższe obroty silnika).
Ważne jest też, aby silniczki dokładnie zmontować, najlepiej doszczelniając silikonem. Ewentualne nieszczelności będą powodowały nierównomierne pracę silnika na wolnych obrotach.
Bez sprawnych silniczków da się jeździć ale auto może nie mieć takiego zrywu i zużycie paliwa może wzrosnąć.

Więcej informacji na temat systemu VIS stosowanego w KV6 można znaleźć tutaj.

 

Kategorie