roverki.pl
Użytkownik:
Hasło:

Klimatyzacja nie chłodzi... Drukuj
Dodany przez mmaniek   
wtorek, 05 czerwca 2007 12:23

W Twoim samochodzie szwankuje klimatyzacja? Dobrze trafiłeś! Być może niniejszy artykuł pomoże Ci rozwiązać problem. :)

Pojęcia użyte w tekście:
Sprężarka - kompresor, pompa, itd., urządzenie sprężające czynnik chłodniczy, znajduje się przy silniku, napędzana paskiem. Do sprężarki podłączone są dwie "rurki", cieńsza-tłoczna i grubsza-ssąca.
Skraplacz - jest to taka dodatkowa "chłodnica" przed chłodnicą silnika, tutaj sprężony czynnik skrapla się i oddaje ciepło.
Filtr osuszacz - odbiera ewentualną wilgoć krążącą w układzie wraz z czynnikiem chłodniczym.
Parownik - chłodnica, która odbiera ciepło od powietrza krążącego wewnątrz lub nawiewanego do pojazdu znajduje się zazwyczaj wewnątrz samochodu, między wentylatorem a nagrzewnicą
Element rozprężny - rozpręża skroplony czynnik, na wejściu do parownika, energia potrzebna do rozprężenia czynnika pobierana jest z otoczenia-czyli CHŁODZIMY
Presostat- czujnik ciśnieniowy, który zabezpiecza układ przed zbyt wysokim/niskim ciśnieniem, w niektórych modelach steruje także pracą wentylatorów skraplacza.

W prawidłowo działającym układzie klimatyzacji możemy zaobserwować:
Klimatyzacja nie powinna dać się włączyć bez działającego nadmuchu (wyjątek: uszkodzone rezystory nawiewu)
Po włączeniu przycisku klimatyzacji, włącza się elektrosprzęgło sprężarki ( charakterystyczne "szczęknięcie"), obserwujemy lekkie podwyższenie obrotów silnika (choć nie w każdym modelu),ze względu na zwiększone obciążenie.W zależności od budowy układu, jednocześnie ze sprężarką lub dopiero po osiągnięciu zadanego ciśnienia skraplania, włączają się wentylatory skraplacza.
Kiedy układ zaczyna pracować rurka tłoczna i skraplacz powinny robić się bardzo ciepłe a latem wręcz gorące. Rurka ssąca powinna robić się stopniowo coraz zimniejsza.
Temperatura nawiewanego powietrza jest zależna od temperatury zewnętrznej i tak wielu czynników, że ciężko określić jej wartość.
W RAVE Rover podaje że dla temperatury na wlocie parownika 25-29 st temperatura na wyjściu może wahać się w granicach 9-19 st i tego się trzymajmy.

Możliwych awarii jest bardzo wiele i bardzo trudno jest je zdiagnozować bez specjalistycznego sprzętu, wiedzy i doświadczenia.
Podstawowe,które przychodzą mi do głowy spróbuję opisać na zasadzie "zanim wezwiesz serwis":

1. Klimatyzacja nie włącza się wcale.
Sprawdź:
-bezpiecznik klimatyzacji
-czy włączona jest dmuchawa
-czy silnik nie jest przegrzany
-może na zewnątrz jest -5 st C ???
-czy dochodzi napięcie na sprzęgło sprężarki
-czy jest przejście na stykach termostatu klimatyzacji (najczęściej umieszczony w pobliżu parownika)
inne możliwe powody: za mało czynnika w układzie/nieszczelność

2. Klimatyzacja włącza się i zaraz wyłącza
Sprawdź:
-czy włącza się wentylator skraplacza (jeśli uszkodzony jest wentylator lub układ nim sterujący objaw będzie taki, ze po włączeniu klimy skraplacz będzie się robił bardzo gorący i po kilkunastu sekundach zabezpieczenie wyłączy sprężarkę)
inne możliwe powody:
-za dużo czynnika chłodniczego objaw podobny jw. tyle że układ może pracować w dłuższych cyklach (samo się nie przeładowuje;-)
-bardzo zanieczyszczony lub zasłonięty skraplacz, objawy jw. wymyć skraplacz np wodą pod ciśnieniem(z "czuciem") lub przedmuchać kompresorem
-za mało czynnika w układzie/nieszczelność

3. Klimatyzacja włącza się i nie chłodzi
-za mało czynnika w układzie/nieszczelność rurka ssąca słabo zimna/rurka tłoczna słabo ciepła
-brak wydajności sprężarki, obie rurki o takiej samej temperaturze (mało gazu, brak wydajności)

4. Klimatyzacja włącza się, chłodzi ale słabo
Sprawdź:
-stan filtra przeciwpyłkowego/czystość parownika
-może jest ponadprzeciętnie wysoka temp na zewnątrz i układ "się nie wyrabia"
Inne:
-za mało czynnika w układzie/nieszczelność

Jak widać stan czynnika w układzie jest odpowiedzialny za wiele usterek ale nie jest to jedyny powód nieprawności układu!
Ilości czynnika, ciśnień pracy nie da się sprawdzić bez podłączenia specjalistycznego sprzętu.
Można jedynie stwierdzić całkowity brak gazu w układzie. Po odkręceniu zaślepki ochronnej zaworu serwisowego na rurze ssącej, zobaczycie zawór iglicowy. Należy cienkim np śrubokrętem nacisnąć na ułamek sekundy iglicę jeśli zacznie mocno syczeć to gaz jest jeśli nie-to znaczy że mamy gdzieś dziurę! Takie sprawdzenie powoduje minimalny ubytek czynnika, nie groźny dla układu pod warunkiem NIENADUŻYWANIA!!!
NIE NACHYLAĆ SIĘ NAD ZAWOREM!!! SPRAWDZAĆ NA WYŁĄCZONYM UKŁADZIE!!!

Autor: mmaniek