roverki.pl
Użytkownik:
Hasło:

Wymiana oleju w skrzyni PG1 Drukuj
Dodany przez kasjopea   
piątek, 18 lutego 2011 15:43

Poradnik jak samodzielnie wymienić olej w skrzyni PG1 zamontowanej w naszych Roverach z silnikami serii L.

Do wymiany oleju w skrzyni PG1 będą nam potrzebne:

1) kanał
2) olej MTF94
3) klucz oczkowy 17
4) klucz kwadratowy 9mm
5) 1mb wężyka o średnicy ok 7-9mm
6) lejek (do zamontowania wraz z wężykiem)
7) jakiś baniak do którego będzie ściekał olej
8) gumowe rękawiczki oraz papierowe ręczniki
9) zapał do pracy.


 

W związku z tym, iż olej MTF94 można dostać w każdym większym sklepie, nie polecam stosowania dopuszczanego przez rave oleju zastępczego.
MTF94 kupuje się jako zlewany z beczki, w zależności gdzie uda wam się go kupić, dostarczą wam go albo 2 litry albo 2,5 litra. Cena za litr w okolicach 48zł.

To chyba tyle w ramach wstępu. W części zasadniczej naszej pracy będą potrzebne nam w/w elementy, aby cała procedura wymiany przebiegła bez problemów.


Do odkręcenia śruby spustowej będzie nam potrzebny klucz kwadratowy o wymiarze 9mm, wlew natomiast odkręcamy kluczem oczkowym 17. Na poniższych zdjęciach widoczne są dwa korki:

1) czerwona kropka - spust ze skrzyni
2) zielona kropka - wlew do skrzyni


Na początek polecam poluźnić obydwie śruby, następnie podstawić miskę pod skrzynię i odkręcić do końca korek wlewu a następnie korek spustowy.
Miskę pozastawiamy na dłuższy czas, tak aby olej spokojnie mógł spłynąć do końca ze skrzyni.

Lejek i wężyk posłużą nam w zastępstwie "profesjonalnego" narzędzia przeznaczonego do wymiany oleju. Wężyk od góry przeprowadzamy przez komorę silnika i jego koniec wtykamy we wlew oleju do skrzyni. Na drugim końcu montujemy lejek i po upewnieniu się, że zakręciliśmy korek spustowy zaczynamy lać świeży olej. Powinno go wejść od 2 litrów do 2,2 litra. Wszystko zależy od tego, ile nam go wyciekło podczas opróżniania skrzyni ze starego oleju.

Poziom oleju sprawdzamy palcem, powinno być go na równo z dolnym brzegiem korka wlewowego. Prawidłowy poziom oleju widać na zdjęciu z Rave:
Jeśli ktoś chciałby kupić olej w Olsztynie lub w jego okolicach polecam firmę(prosić Marcina):
FH KOCZYK ,
ul.Lubelska 43a
10-410 Olsztyn
089 532 02 39.

Wysyłkowo olej można kupić w sklepie internetowym ?www.tomateam.pl?, cena za opakowanie 2,5 litra 112.07.Autor: lineumaciel