roverki.pl
Użytkownik:
Hasło:

Produkcja w Longbridge zagwarantowana Drukuj
Dodany przez PTE   
wtorek, 01 sierpnia 2006 13:08

Serwis www.austin-rover.co.uk podaje, że na tętniącej życiem konferencji prasowej, która odbyła się dzisiejszego wieczora (17 lipca 2006 r.) w centrum Londynu, kierownictwo Nanjing stawiło wreszcie czoła światowym mediom i ujawniło swe plany dotyczące marki MG.

Główna wiadomość to fakt, iż MG TF na pewno będzie produkowany w Longbridge i powróci do sprzedaży pod koniec 2007 roku. Ogłoszone wcześniej porozumienie w sprawie produkcji modelu w Oklahomie dalekie jest od sfinalizowania.

MG TF

Konferencja prasowa była niezwykłym wydarzeniem, w dużej części prowadzonym w języku chińskim. Potwierdziła jednakże to, o czym spekulowano ostatnio w prasie. Mianowicie NAC-MG będzie produkować model TF w Longbridge, początkowo w liczbie 15 tys. egzemplarzy rocznie. Firma potwierdziła, że produkcja zostanie wznowiona na początku przyszłego roku, a sprzedaż wystartuje w drugiej połowie 2007 r.

Yue Yang Wie, szef NAC-MG potwierdził, że firma pokłada olbrzymie zaufanie w nazwie marki MG i będzie silnie lansować ją jako markę globalną, pomimo tego, iż jak stanowczo stwierdził, porozumienie w sprawie produkcji modelu w Oklahomie nie zostało jeszcze scementowane i obecnie nie wyszło poza ramy podpisanego przez obie strony listu intencyjnego. Zgodnie z twierdzeniem NAC-MG, Amerykanie zbytnio się pospieszyli a przyszłość produkcji w Ardmore w stanie Oklahoma zależna jest od potrzeb.

Strony, które do tej pory zaangażowały się w odrodzenie MG to Stadco (producenci nadwozia MG TF), Arup (konsultanci projektu), XPart (dystrybutor części zamiennych) oraz Lotus.

Jak się powszechnie mówi, budowa chińskiej fabryki jest niemal ukończona a NAC-MG potwierdził, że po uruchomieniu produkcji będzie w stanie wyprodukować 200 tys. samochodów, 250 tys. silników oraz 100 tys. skrzyń biegów rocznie.

Dział badań i rozwoju w Longbridge

Dobra wiadomość to fakt, że do produkcji zostaną wprowadzone silniki serii K spełniające normę emisji spalin Euro IV, których rozwój został ukończony poprzednio przez Powertrain. Obecnie trwają końcowe etapy badawcze. Następnie brytyjski dział badań i rozwoju będzie przygotowany, aby rozwijać modele przeznaczone na rynek europejski. Dodatkowo powstanie siostrzane centrum badawcze w Nanjing zajmujące się tamtejszym rynkiem.

Dział badań i rozwoju Longbridge

Pomimo faktu, że podawane liczby są małe, jest nadzieja na przyszłość. Nanjing zwerbował już 57 specjalistów a zatrudni wielu więcej, gdy rozpocznie sie produkcja modelu TF.

Niestety już niemal całkowicie potwierdziły się najgorsze obawy związkowców i miejscowych pracowników - nie ma żadnych informacji na temat wznowienia produkcji sedanów (ROVER 75) w Longbridge. Pomimo tego, że powszechnie oczekiwano, iż sedany będą produkowane jedynie w Chinach, fakt iż Longbridge stanie się centrum zarządzania oraz badań i rozwoju produkującym niewielką ilość sportowych samochodów wciąż stanowi cios...

Yue Yang Wie

Na zakończenie Yue Yang Wie potwierdził zamiary NAC-MG uczynienia firmy jeszcze raz wielką.
W skrócie:

  • Firma będzie znana pod nazwą NAC-MG.
  • Nanjning zainwestuje początkowo 10 mln funtów w Longbridge.
  • Produkcja MG TF zostanie wznowiona w Longbridge w 2007 r., początkowo 15 tys. egzemplarzy rocznie.
  • Produkty MG będą napędzane przez silniki serii K spełniające normę emisji spali EURO IV.
  • Produkcja w USA nie została jeszcze uzgodniona pomiędzy partnerami.
  • NAC-MG będzie pracować zarówno z dotychczasowymi partnerami MG ROVER, tj. Arup, XPart i Stadco jak i z nowymi jak Lotus.
  • Brak sugestii nt. wznowienia produkcji sedanów w Longbridge.

 

Autorzy: Keith Adams & Ian Robertson - The Unofficial Austin-Rover Web Resource
Tłumaczenie: PTE