roverki.pl
Użytkownik:
Hasło:

Ponowne otwarcie fabryki w Longbridge! Drukuj
Dodany przez piter34   
wtorek, 28 sierpnia 2007 13:42

Jeszcze rok temu nikt nie śmiał wierzyć, że stanowiąca pewnego rodzaju symbol motoryzacji brytyjskiej fabryka Longbridge zostanie ponownie otwarta. Dzięki wiedzy brytyjskich inżynierów oraz milionom funtów zainwestowanym przez Chińczyków, marzenie wznowieniu o produkcji samochodów w Longbridge zostało zrealizowane!

W lipcu 2005 roku, firma Nanjing Automobile Corporation (NAC) zakupiła markę MG, prawa do produkcji wszystkich modeli oraz środki trwałe warte 53 milionów funtów. Od tego czasu zainwestowała w markę ponad 250 milionów funtów, głównie w Chinach.

Początkowe plany dotyczące fabryki w Longbridge nie są efektowne i obejmuję tylko poddany delikatnym modyfikacjom model TF Roadster. Jednakże, kierownik wykonawczy firmy Nanjing Auto, Yu Jian Wei, potwierdził że kolejnym etapem odrodzenia MG będzie uruchomienie kolejnych linii produkcyjnych. Wszystko zależy od tego, jak nowy TF zostanie przyjęty na rynku.

fotka1

W fabryce Longbridge działać będzie także Europejskie centrum badań i rozwoju marki MG (European Research & Development Centre for MG), zatrudniające personel zarówno z Wielkiej Brytanii, jak i z Chin. Longbridge będzie stanowić bowiem nie tylko bazę produkcyjną dla Wielkiej Brytanii i Europy, ale także centrum sprzedaży i marketingu. Aktualnie w fabryce jest zatrudnionych ok. 130 osób. W momencie zamknięta w kwietniu 2005 roku, liczba ta wynosiła ponad 6000.

fotka3

Nadal nie wiadomo nic więcej na temat planów produkcyjnych, oczywiście oprócz tego co już od dawna wiemy (15 000 modeli TF rocznie w Longbridge). W fabryce będą wytwarzane elementy karoserii (niezbędne stanowiska stanowią mniej niż ćwierć całej powierzchni fabryki), podczas gdy silniki serii K spełniające normę spalin Euro4 (znane jako silniki serii N) oraz inne główne elementy, będą importowane z Chin.

Fabryka Longbridge ma stanowić część globalnego planu ekspansji NAC-MG i pomimo tego, że nie podano żadnych dodatkowych informacji na temat rynku USA (a także na temat planów dotyczących Kaliningradu w Rosji), wszystko wskazuje na to, że plany te zostaną wcielone w życie. NAC-MG planuje w przyszłości produkować ok. 250 000 samochodów rocznie, co ma zostać osiągnięte dzięki wprowadzeniu nowych modeli aut sportowych (m.in. hardtop TF2) oraz modelu MG7.

fotka3

Poddany delikatnemu stylingowi TF, który otrzymał nowe i bardziej eleganckie zderzaki oraz nowe wskaźniki zegarów (dotychczasowa karoseria pozostała niezmieniona), został zaprezentowany mediom jako wyłaniający się z końca linii produkcyjnej. Następnie trzy egzemplarze poprowadziły przez teren fabryki kawalkadę klasycznych modeli MG.

Dyrektor ds. sprzedaży (NAC-MG) i jednocześnie bardzo sympatyczny człowiek odpowiedzialny za kontakt z mediami, Paul Stowe (obecny także na marcowym otwarciu fabryki w Pukou) podsumował swoje odczucia słowami: "To niesamowite jak bardzo niesamowite efekty pracy udało się osiągnąć w tak krótkim czasie. Dwa lata temu wszystko wskazywało na to, że z MG już koniec. Wtedy pojawił się Nanjing."

fotka4

W przeciwieństwie do znanych z przeszłości Longbridge wznowień produkcji modeli innych marek, temu wydarzeniu towarzyszył zdrowy i umiarkowany optymizm. Chińczycy nie składali obietnic, których nie mogliby dotrzymać. Mowa tutaj o braku podania oficjalnej daty uruchomienia produkcji (mówiło się "...być może wrzesień/październik"), braku przechwałek o utworzeniu sieci dealerskiej, czy też brak wyraźnych informacji mówiących o tym, jaki model jako drugi będzie w Longbridge produkowany.

Yu Jian Wei zażartował: "Gdybyście dzisiaj wszyscy kupili po jednym nowy TF, bylibyśmy na bardzo dobrej drodze ku przejściu do drugiej fazy planu przygotowanego dla rynku brytyjskiego."

Więcej informacji można znaleźć pod adresem www.mg-uk.co.uk

Źródło: Unofficial Austin-Rover Web Resource
Tłumaczenie: piter34