roverki.pl
Użytkownik:
Hasło:

Historia firmy MG i jej modeli Drukuj
Dodany przez rafaellop   
niedziela, 06 stycznia 2002 04:03

Można powiedzieć, że MGF jest efektem ponad 70-letniej pracy. Samochód ten jest miksturą brytyjskich tradycji sportowych oraz najnowszej technologii...

Historia MG

Na podstawie: http://www.mgcars.com.au

Wprowadzenie

Wprowadzenie Można powiedzieć, że MGF jest efektem ponad 70-letniej pracy. Samochód ten jest miksturą brytyjskich tradycji sportowych oraz najnowszej technologii.

Od początków MG w 1920 roku, każdy samochód i każdy projekt był kolejnym krokiem naprzód, jednakże najnowszy MGF to gigantyczny skok.

 

Skromne początki

Skromne początki MG miał bardzo skromne początki - inicjały MG powstały od nazwy Morris Garages. W 1921 roku, 33-letni Cecil Kimber dołączył do Morris Garages jako dyrektor sprzedaży. Był jednak również bardzo zainteresowany stylistyką nadwozi oraz zaangażowanym kierowcą samochodów sportowych.

 

Dalsze skromne początki

W 1922 roku Kimber zaoferował swoje pierwsze samochody Morris, które były sprzedawane przez firmę Morris Garages. W marcu 1924 w oparciu o podwozie Morris Oxford zbudowano pierwszy sportowy, czterosiedzeniowy samochód MG. Dostępna była również czterodrzwiowa wersja salonowa tego modelu.

 

Lata gorączki złota

W 1925 roku produkowane były różnorodne modele MG Super Sports. Wśród nich dwu- lub czterosiedzeniowe, jak również w formie salonowej. W tym samym roku zbudowany został specjalny model na zamówienie. Był to "Old No. 1", który przygotowany został na "Land's End Trial" i który zdobył złoty medal.

Sukces wczesnych modeli MG sprawił, że produkcja musiała być przenoszona kilka razy w różne miejsca, aż ostatecznie w 1929 roku MG osiadło w Abingdon-on-Thames, które było domem MG aż do 1980 roku. W 1930, utworzona została firma MG Car Company Limited. Od tej pory MG produkował dwa nowe modele, pierwszą wersję MG Midget oraz luksusowy, sześcio cylindrowy model 18/80.

 

A gorączka trwa

Okres między 1930 a 1935 był czasem gdy MG produkowało szeroki wachlarz cztero i sześcio cylindrowych modeli. Większość z nich była samochodami sportowymi, chociaż produkowane były również typowo rajdowe modele, które osiągnęły sukces w wielu rajdach i wyścigach w Anglii oraz poza jej granicami.

Do 1935 roku firma MG była wyłączoną własnością Lorda Nuffielda. W tym właśnie roku zdecydował się on sprzedać firmę wraz z Wolseley firmie Morris Motors Ltd.

 

Przełamać rekord

W 1935 roku ogłoszono, że MG wycofuje się z rajdów. Ale nawet bez udziału w rajdach, MG osiągnęło wspaniałe wyniki. Model EX 135 (inaczej zwany "Magic Magnette") prowadzony przez Goldie Gardnera pobił niejeden rekord prędkości na lądzie.

Z powodu wybuchu II Wojny Światowej, produkcja samochodów została wstrzymana, a firma skoncentrowała się na produkcji zaopatrzenia dla wojska.

 

Konkurencja

Nuffield i Austin połączyły się w 1952 roku formując BMC. To spowodowało powstanie rodzinnego rywala dla MG w formie samochodów sportowych Austin-Healey.

 

Narodziny MGA

W 1955 roku wprowadzony został na rynek, zaprojektowany przez Syd'a Enever'a model MGA. Po 1960 roku było produkowanych tylko sześć nowych modeli MG. Jednym z nich był nowy MG Midget zaprezentowany w 1961 roku. Dał on ponownie fanom MG w miarę tani samochód sportowy.

 

Narodziny MGB

Duży brat Midget'a, MGB o pojemności 1800cc, zastąpił model MGA w 1962 roku i stał się podstawą produkcji MG do końca roku 1980. W 1965 roku zaprezentowana została wersja GT coupe MGB. MGB jest do dziś uznawany jako najbardziej sławny z klasycznych MG.

 

MG zostaje włączony do British Leyland Motor Corporation

W 1968 BMC i Leyland łączą się tworząc British Leyland Motor Corporation, a następnie BL. MG staje się częścią konceru razem z Jaguarem, Daimlerem, Roverem i Triumphem.

 

Wejście Smoka - MGB GTV8

W 1973, silnik V8 Rovera zostaje wykorzystany w MGB GT, tworząc MGB GT V8. Niestety samochód ten zaprezentowany został w przededniu kryzysu paliwowego i w związku z tym, rynek zamknął się dla aut tego typu.

 

Powrót

Zaprezentowany w 1992 roku model RV8 był krokiem naprzód w kierunku odrodzenia się MG jako producenta samochodów sportowych. Model ten używał unowocześnionej wersji klasycznego nadwozia MGB roadster i wyposażony został w 3.9-litrowy silnik V8. Wyprodukowano jedynie 2000 egzemplarzy tego modelu w latach 1993-1995.

 

Świetlana przyszłość

Pojawienie się modelu MGF w 1995 roku było zwiastunem początku nowej legendy. Dzięki światowej klasy silnikom, wspaniałemu wyglądowi oraz klasycznemu designowi MGF jest modelem MG na nowe tysiąclecie.

Rafał P.
Rudy 600