roverki.pl
Użytkownik:
Hasło:

Wymiana czujnika temperatury paliwa w dieslach serii L Drukuj Udostępnij na swojej tablicy!
poniedziałek, 07 lipca 2008 23:59

Czy falują Ci obroty na biegu jałowym? Czy wyskoczyły Ci błędy nr 16 lub 17 podczas odczytu błędów? Przyczyną może być uszkodzony czujnik temperatury paliwa i sam(a) możesz go wymienić :)

Na początku odkręcamy plastikową pokrywę silnika. Następnie okręcamy pompę wtryskową szmatą, aby nie zachlapać silnika ropą, po ściągnięciu pokrywy pompy wtryskowej.

Pokrywa pompy jest przykręcona czterema śrubami. Trzy z nich to torxy (niebieskie strzałki) a jedna jest z nietypowym trójkątnym łbem (czerwona strzałka). Sposób odkręcenia zależy od inwencji odkręcającego ;) (podobno pasuje klucz elektryczny)

blaszka

Po ściągnięciu pokrywy zobaczymy uszczelkę. Dla chcącego możliwość kupienia w InterCarsie lub w serwisie Boscha.

blaszka

Następnie naszym oczom ukazuje się taki widok jak na zdjęciu poniżej. Na żółto jest zaznaczony czujnik temperatury paliwa. Koszt w serwisie Boscha ok. 40-50zł. Przykręcony jest dwoma śrubami torx. (zdjęcie poglądowe, gdyż nie jest to widok pompy z mojego R)

blaszka

Wymieniamy czujnik i w odwrotnej kolejności składamy pompę.

blaszka

Poniżej dla ciekawostki podaję wykres rezystancji czujnika w zależności od temperatury paliwa, dzięki któremu można omomierzem sprawdzić stan czujnika

blaszka

Autor:
Chester