roverki.pl
Użytkownik:
Hasło:

Naprawa siłownika centralnego zamka w R600 Drukuj
piątek, 03 czerwca 2011 21:46

W Roverkach serii 600 często padają siłowniki centralnego zamka. Jest bardzo prosty sposób na naprawienie tego. Poniżej krótki opis.

Pierwsze, co trzeba zrobić, to rozebrać cały zamek w drzwiach. Wychodzi razem z klamką przez otwór po klamce. Trzeba pozdejmować wszystkie cięgna i odpiąć wtyczkę od centralnego zamka. Następnie porozkręcać cały zamek, żeby wyciągnąć siłownik. Kiedy mamy go już w ręku, widzimy białą dźwigienkę, która się porusza i za pomocą której drzwi sie zamykają lub otwierają.


Następnie odkręcamy dekielek, na którym jest ta dźwigienka, a dolną cześć siłownika odkładamy na bok - tymi białymi zębatkami ku górze żeby coś nie wyleciało i:

UWAGA NIE DOTYKAMY TAM NIC, NIE RUSZAMY ANI NIE WYJMUJEMY TYCH ZĘBATEK, BO JAK SIĘ POSYPIE, TO SIĘ BEDZIECIE MĘCZYLI PÓŁ DNIA ZE ZŁOŻENIEM TEGO JAK NALEŻY (czyli tak jak ja). JEST TAM MOCNA SPRĘŻYNA, KTÓRĄ JAK SIĘ WYJMIE NIE SPOSÓB ZAŁOŻYĆ.

Następnie naszym oczom ukazuje się taka stalowa dźwigienka pod pokrywką połączona z tą białą. Całym winowajcą jest ten dzyndzel, który się urywa, przez co zamek nie działa. Trzeba ten dzyndzelek dorobić, ale najpierw trzeba zdjąć białą dźwigienke, żeby wyjąć tę stalową. Trzeba wybić ten mały trzpień najpierw czymś ostrym, stuknąć i wybić w jedną stronę, następnie uciąć kawałek, który wystaje i wybić w drugą stronę już cały. Nie da się inaczej, bo jest on zaklepany z obydwu stron.

Kiedy już mamy dźwigienkę w ręku, dajemy ją w imadło i w miejscu gdzie był ten urwany dzyndzel nawiercamy otwór wiertłem 3,5mm, następnie gwintownikiem 4mm robimy tam gwint. Wkręcamy w to śrubkę 4mm, ale taką, która nie ma gwintu na całej długości. Wkręcamy do końca gwintu i obcinamy tak jak na załączonym obrazku (dzyndzel ma mieć około 3-4 mm). Potem szlifujemy ostre krawędzie i mamy naprawiony siłownik.Teraz pozostaje poskładanie wszystkiego do kupy. Trzpień w białej dźwigience robimy z jakiegoś gwoździa i zaklepujemy po obu stronach. Ta biała dźwigienka jest pancerna, przywaliłem w nią młotkiem nie raz i nie pękła.

Ważne, aby zapamiętać jak były te dźwigienki w stosunku do siebie zamontowane. Bo jeśli chodzi złożenie siłownika do kupy, to akurat nie ma znaczenia w jakiej pozycji będzie. Metalowa dźwigienka w neutralnej pozycji siłownika czyli w takiej jak rozebraliśmy i odłożyliśmy na bok luźno się porusza góra i dół. Dlatego rygielki w drzwiach można poruszać góra i dół.

Jak widać mając troche chęci, narzędzi i śrubkę można za koszt 0zł naprawić siłownik. Mam nadzieję, że komuś to się przyda.

Powodzenia.

 

Autor: misiek_KR