roverki.pl
Użytkownik:
Hasło:

ROVERki - Fakty i mity Drukuj
Dodany przez piter34   
piątek, 30 września 2005 11:52

O ROVERkach słyszałem już wiele dziwnych rzeczy. Podobno się bardzo psują, mechanicy się ich boją, brakuje do nich części, a jeśli już jakieś się znajdą to są bardzo drogie. Postanowiłem zebrać wszystkie te "mity" w jedną całość i przedstawić faktyczną prawdę. Zapraszam do lektury.

1. Roverki są awaryjne

To mit. Wystarczy spojrzeć na raporty awaryjności towarzystwa DEKRA. Przykładowo, ROVER 200 (będący konstrukcją brytyjską) w kategorii aut 7-letnich znajduje się w okolicy samochodów takich jak VW Golf, Opel Corsa czy Ford Escort. Lepsze wyniki uzyskują modele oparte na technologii firmy Honda. Bardzo dużo zależy oczywiście od odpowiedniego serwisowania. Jeśli trafimy na nieudolnego mechanika to więcej popsujemy niż naprawimy. Prawda ta dotyczy samochodów wszystkich marek, nie tylko ROVERków.

2. Można je naprawiać tylko w ASO, bo u nas w Polsce żaden mechanik się na nich nie zna.

Kolejny mit. ROVER to normalny samochód, z którym poradzi sobie każdy zdolny mechanik. Nie znajdziemy tu wyszukanych technologii lub supertajnych rozwiązań brytyjskich konstruktorów. Wizyty w ASO są zbyteczne, a nawet w niektórych wypadkach niewskazane z uwagi na wysokie ceny oraz nie zawsze wysoki poziom usług.

3. Części są bardzo drogie.

Nieprawda. Ten mit wynika z poprzedniego. Większość osób nieposiadających żadnej wiedzy o marce uznaje mit nr 2 i w związku z tym uważa, że części są dostępne tylko w ASO. Wiadomo, że to co kupujemy w ASO jest zazwyczaj drogie. Identycznie sprawy mają się w przypadku ceny robocizny, która w autoryzowanych serwisach także do niskich nie należy.

4. Części nie są dostępne od ręki i trzeba je sprowadzać na zamówienie (a to długo trwa).

Fałsz. Taki pogląd reprezentują również osoby, którym brakuje chęci / umiejętności / wiedzy / zapału do wytężenia umysłu i poszukania czegoś na własną rękę. Zgadzam się, że nie zawsze uda się dostać coś "na już", ale sprowadzenie danego podzespołu np. z centrali firmy nie przekracza terminu kilku dni (pesymistyczne założenie). Wystarczy przejrzeć ofertę dużych sklepów (np. InterCars, TomaTeam lub Fota).

5. Na naszym rynku nie są dostępne zamienniki oryginalnych części.

Znowu nieprawda. Polecamy przejrzeć ofertę np. krajowego producenta filtrów Filtron, katalogi tłumików Bosal czy Asmet, wspomniany wyżej katalog on-line firmy InterCars. Wiele części dostaniemy także w sieci sklepów JapanCars. "Szukajcie, a znajdziecie...". Na rynku działają również firmy specjalizujące się w sprzedaży części do ROVERków (polecam dział "Części i warsztaty").

6. Aby reperować Roverka trzeba posiadać specjalne "angielskie" klucze (bo niby śrubki są mierzone w calach).

Nic bardziej mylnego. Wystarczy standardowy zestaw kluczy, w który powinien być wyposażony każdy dobry serwis mechaniki pojazdowej.

7. ROVERki to beznadziejne podróbki Hondy.

Kolejny mit. ROVERki (niektóre modele) to zmodyfikowane wersje samochodów Honda (Accord, Legend, Concerto, Civic), oferowane często z lepszym wyposażeniem i z lepszej jakości materiałami wykończeniowymi, produkowane w Anglii (podobnie jak niektóre Hondy).

8. ROVERki są droższe od odpowiadających im modeli Hondy.

Nieprawda. Wystarczy przejrzeć oferty serwisów ogłoszeniowych (np. www.otomoto.pl, www.gratka.pl, http://moto.allegro.pl). Zazwyczaj ROVERki są tańsze od odpowiadających im modeli Hondy i jednocześnie oferują lepsze wyposażenie.

Zachęcam do rozbudowy artykułu o kolejne mity i fakty oraz modyfikacji istniejących. Wszelkie uwagi i komentarze mile widziane...

Autor: piter34