roverki.pl
Użytkownik:
Hasło:

NANJING planuje produkcję samochodów MG-ROVER Drukuj
Dodany przez piter34   
środa, 01 lutego 2006 14:57

Serwis www.austin-rover.co.uk podaje, że NANJING Automobile, pomimo toczącego się nadal sporu dotyczącego intelektualnych praw własności, rozpoczyna opracowywanie planu produkcyjnego samochodów opartych na konstrukcjach MG ROVER.

W roku 2007, chińska firma planuje wyprodukować 13 000 sztuk samochodów opartych na wersji sedan modelu Rover 75/MG ZT. Planuje także wyprodukowanie 7 000 sztuk sportowych samochodów spod znaku MG TF. Pojazdy z Nanjing oparte na Roverze 75 dostępne będą głównie w wersji sedan, oznaczonej MG 7. Wersja kombi otrzymała oznaczenie MG 7T.

Nanjing planuje rozpoczęcie produkcji seryjnej w marcu 2007 roku. Zamierza produkować MG 7 w Chinach oraz w dawnej fabryce MG ROVER w Longbridge (Anglia). Auta sportowe będą montowane w Chinach i sprzedawane zarówno w Chinach, jak i w Wielkiej Brytanii. Do roku 2011, Nanjing zamierza oddawać do użytku 85 000 sztuk MG 7 oraz 25 000 MG TF rocznie. W celu utrzymania niskich kosztów, większość części i materiałów pochodzić będzie z rynku chińskiego.

Nanjing już teraz poszukuje chińskich dostawców, wybierając także spośród tych, którzy obecnie dostarczają części do MG 75 montowanego przez SAIC Motor Corporation, będącego częścią Shanghai Automotive Industries Corporation.
W 2004 roku, SAIC kupił od koncernu MG ROVER intelektualne prawa własności do modeli Rover 25 oraz Rover 75, a także do kilku serii silników. SAIC zamierzał także przejąć Powertrain, dostawcę silników dla MG ROVER. Brytyjczycy administrujący zasobami bankruta zdecydowali się jednak na firmę Nanjing.

Źródła SAIC podają, że ugoda w wyniku której zakupiono prawa własności do 75-ki posiada luki umożliwiające produkowanie wersji sedan także Nanjing. Oznacza to, że za kilka lat na chińskich drogach ujrzymy dwie kopie Rovera 75

Znawcy rynku twierdzą jednak, że Nanjing i SAIC zostaną w końcu zmuszeni do współpracy. Źródła pozostające w bliskim kontakcie z obydwoma firmami podają, że chiński rząd nakazał już opracowanie stosownej ugody. Wiele osób uważa, że Nanjing nie jest w stanie osiągnąć swego ambitnego planu w pojedynkę.
Fabryka MG ROVER w Longbridge została zamknięta w kwietniu 2005. Nanjing wykupił środki trwałe MG ROVER w lipcu 2005 za 54 miliony funtów.