roverki.pl
Użytkownik:
Hasło:

Nowa nazwa dla ROVERków Drukuj
Dodany przez piter34   
środa, 08 listopada 2006 17:35

Serwis www.austin-rover.co.uk podaje, że w następstwie szokującej decyzji podjętej przez Forda o zatrzymaniu marki Rover dla siebie, Shanghai Automobile Industry Corporation (SAIC) w końcu oficjalnie obwieścił, iż w jego wersji Rovera 75 stosowana będzie własna nazwa firmowa "Rong-wei" (Roewe). Idąc za ciosem, SAIC przedstawił zdjęcia ostatecznego prototypu, wyraźnie ukazujące nowy znaczek oraz delikatne zmiany wprowadzone w linii nadwozia.

Nowy samochód o oznaczeniu 750 posiada poprawiony tył - zmianę tą trafnie przewidział portal www.austin-rover.co.uk - ale posiada też kilka innych technicznych niespodzianek. Ten nowo oznakowany samochód, którego prezentacja planowana jest później w tym miesiącu stanowi kamień węgielny dla ambitnych planów firmy z Szanghaju, mających na celu wejście do cenionego sektora z pojazdem wywodzącym się z modelu 75.


SAIC_02 Nowa twarz ROVERa 75

Dane techniczne samochodu można znaleźć we wcześniejszej, sierpniowej informacji - chociaż interesujący jest fakt, iż podobnie jak miało to miejsce w przypadku oryginalnego Rovera 75 Mk2, Roewe 750 również będzie dostępny w dwóch stylistycznych wariantach przodu: w wersji "E", jak można ujrzeć na zdjęciach, z nieco zmienionym ułożeniem grilla "Premium" oraz standardowej, którą można ujrzeć w materiale z poprzedniego miesiąca.

SAIC_01

Według strony chińskiego producenta marka Rong-wei odegra wielką rolę w wielkiej historii samochodu pomimo, iż marka Rover należy obecnie do Forda a nowa umieszczona na historycznej plakietce została stworzona od zera - włączając w to dosyć interesujące logo.

SAIC_03 Stylistyka przodu 750E nawiązuje do wersji V8 modelu 75 zaprojektowanej przez Petera Stevensa, aczkolwiek kształt chromowanej obwódki wydaje się być nie na miejscu.

SAIC ogłosił również, iż jego następca Rovera 75 będzie podstawowym produktem na liście samochodów która zostanie oficjalnie ujawniona 24 października br. Sądzi się, że centrum badań i rozwoju (dawniej Ricardo2010) SAIC Overseas (dział europejski) będzie wspólnie z macierzystą jednostką w Chinach odpowiedzialne za powstanie nowych modeli, pośród których, jak mówią plotki, znajduje się nowa wersja niefortunnego projektu RDX60/130.

SAIC_04 To jak do tej pory najlepsze zdjęcie zrestylizowanego tyłu samochodu - bardziej zwartego niż w oryginale, który nie podobał się Chińczykom.

Wiceprezes SAIC a zarazem prezydent SAIC Chen Hong powiedział: "Punkt wyjścia dla marki - Rong-wei (Roewe) jest nowy i odzwierciedli wartości średnich i luksusowych marek. SAIC uczynił ważny krok aby osiągnąć swój cel stania się międzynarodowym producentem samochodów."

SAIC_05 Rozstaw osi większy o 100 mm jest tutaj bardzo widoczny.

Rong-wei (Roewe) będzie umiejscowiony w wyższym-średnim sektorze rynku, koncentrując się na klientach tradycyjnie preferujących dobre produkty. SAIC będzie używał platformy Rovera 75 jako punktu wyjściowego w rozwoju dalszych modeli które wpasują się w ten rynek.

SAIC_08 Zmienione wnętrze wydaje się być "lżejsze" i bardziej nowoczesne. To zdecydowanie najbardziej imponujący aspekt faceliftingu wykonanego przez SAIC.

Ale jak to wymówić?

Za Asian Wall Street Journal...

Nowa marka Roewe wydaje się być podobna do nazwy Rover, którą to SAIC próbował nabyć od BMW w zeszłym miesiącu. Ford, który obecnie produkuje Land Rovery, skorzystał z prawa pierwokupu i sam nabył nazwę. Shanghai Automotive twierdzi, że nazwa wywodzi się z niemieckiego słowa loewe (lew), wymawianego loh-vuh. Jest to również nazwa produkującej luksusowe dobra hiszpańskiej firmy Loewe SA, części LVMH Moet Hennessy Louis Vuitton.

SAIC_06 Nie tędy droga Chińczycy?

Firma sugeruje, iż angielska wymowa powinna być transkrybowana roo-eevey lub też roo-ee (ru:i lub reui, transkrybując z chińskiego). Chińską nazwę marki wymawia się rong wei, co w luźnym tłumaczeniu oznacza "cudowną moc", bądź "wspaniałą moc", ale brzmi podobnie do angielskiego "wrong way" ("zła droga").

Autor: Keith Adams, www.austin-rover.co.uk
Tłumaczenie: PTE