roverki.pl
Użytkownik:
Hasło:

ROEWE 450 - chiński rywal Forda Focusa Drukuj
Dodany przez piter34   
piątek, 02 marca 2007 15:18

Powrót ROVERa na rynek staje się coraz bardziej zauważalny! Widzieliśmy już w jaki sposób Chińczycy z firmy SAIC przywrócili do życia modele 75 oraz 25 pod nowym szyldem ROEWE. Teraz portal Auto Express przedstawia pierwszy model ROEWE będącym rywalem aut segmentu Forda Focusa.

Głęboko schowany wśród konwoju zamaskowanych sedanów Roewe 750, prototyp 450 wielkości rodzinnego samochodu hatchback został zauważony w Szwecji w momencie kończenia swojego pierwszego testu terenowego (o zmierzchu dnia). Podczas gdy jego rodzeństwo to przeróbki dobrze znanych modeli z fabryki Longbridge, jest oczywiste że ten samochód przetrze nowe szlaki dla ambitnej firmy (SAIC), która nieoficjalnie przyznaje, że jest zdeterminowana do zejęcia większej części rynku europejskiego już w roku 2009.

roewe450

Pomimo tego, że prace konstrukcyjne są nadal w toku, 450-tka będzie najprawdopodobniej ostatecznie oferowana z turbodoładowanym silnikiem benzynowym o pojemności 1.8 litra oraz 2.0 litrową jednostką diesla.

Duchowy następca Rovera 45 to zupełnie nowa maszyna, po której oczekuje się podążania za śladami projektów zapoczątkowanych przez MG Rover jeszcze przed upadkiem firmy. Samochód bazuje na skróconej platformie 75-ki i pojawił się w tak krótkim czasie, ponieważ opracowano go na podstawie prac rozwojowych wykonanych przez MG-ROVER podczas projektowania następcy oryginalnego 45. Firma SAIC nie wykonała jednak wszystkiego samodzielnie. Brytyjscy inżynierowie również maczali swoje palce w ewolucji pojazdu, szczególnie poprzez uboczny produkt współpracy ? firmę Ricardo 2010 Consultants Ltd, stworzoną w celu współpracy z Chińczykami przy rozwijaniu nowych modeli.

Firma składająca się ze starannie dobieranych ekspertów, wśród których wielu było pracownikami MG-ROVER, zostanie wkrótce przejęta w całości przez SAIC. Aczkolwiek, to właśnie powiązanie z Ricarcdo daje nam wskazówki na przyszłość dotyczące tożsamości omawianego prototypu. Podczas gdy wizualnie zniekształcone linie oraz efekt szachownicy są zamierzone aby rozpraszać wzrok, to charakterystyczny wzór jest prawidłowym zamaskowaniem używanym przesz Ricardo. To - w połączeniu z faktem że pojazd porusza się na kołach Rovera 75 - jest przyszłą wskazówką, że na zdjęciach widzimy Roewe.

Nietrudno dojrzeć również kilka innych odkrywczych szczegółów. Czterodrzwiowe nadwozie posiada wysoko uniesioną tylną część, podobne jak w Hondzie Civic. Mimo tego, że tył jest mocno zasłonięty, można zauważyć charakterystyczną, podzieloną rurę wydechową.

Oczekuje się że, model 450 będzie oferowany jedynie w wersji sedan, natomiast świeże wnętrze nowego modelu jest przygotowane, aby otworzyć nowy rozdział dla Chińskiego przemysłu samochodowego. Jakość ma dorównywać europejskim konkurentom, z wyraźnym akcentem na tradycyjne ROVERowe atuty, czyli luksus i komfort. Dzięki obszernemu wkładowi Brytyjskich inżynierów i wielu milom europejskich testów drogowych do wykonania, dynamika 450-tki powinna być także na poziomie jaki prezentuje wielu rywali na rynku brytyjskim.

Trwają pracę nad zgodnością 2-litrowego diesla z normą emisji spalin Euro IV. Jest także jasne, że oferowana będzie także turbodoładowany silnik benzynowy oparty na serii K. Od wytwarzającego około 150 KM silnika, należy oczekiwać połączenia osiągów, ekonomiczności i czystości spalin.

roewe45

Nie jest jeszcze wiadomo kiedy dokładnie kompaktowy rodzinny sedan trafi na rynek, ale można typować, że pojawi się na jednym z największych międzynarodowych salonów samochodowych, które odbędą się w przyszłym roku (2008). Roewe planuje rozpocząć działalność w Wielkiej Brytanii w tym samym czasie.

Tymczasem na rynku pojawi się ponownie marka MG, będąca aktualnie własnością chińskiej firmy Nanjing, a na zdjęcia modelu Roewe 750 można znaleźć na stroniewww.roewe.com.cn, oficjalnej witrynie SAIC.

Źródło: AutoExpress