roverki.pl
Użytkownik:
Hasło:

SAIC i Nanjing podpisały umowę& MG łączy się z Roewe. Drukuj
Dodany przez PTE   
czwartek, 03 stycznia 2008 23:01

26 grudnia 2007r. Shanghai Automotive Industry Corp. podpisał umowę na mocy której nabył należące do Nanjing Automobile Group Corp. zakłady zajmujące się wytwarzaniem części oraz montażem samochodów. Tym samym firma z Szanghaju stała się największym producentem samochodów w Państwie Środka.

Aby zrealizować tą transakcję, SAIC Motor Corp. (notowany na giełdzie oddział SAIC) przekazał firmie z Nanjing 320 mln. swoich akcji (4,88 procent wszystkich akcji). Ceremonia podpisania umowy miała miejsce w Wielkiej Hali Ludowej w Pekinie.

 

W chwili obecnej akcje warte są 2,1 bln. juanów (ok. 143 mln. funtów). Strony porozumiały się również co do utworzenia wspólnego przedsięwzięcia mającego na celu sprawowanie nadzoru nad innymi interesami Nanjing, w tym siecią serwisu i sprzedaży. Zgodnie z komunikatem, Nanjing Auto obejmie 25 procent udziałów w nowopowstałej jednostce.

 

"Obie strony wzajemnie się uzupełnią a także podzielą swymi zasobami z zakresu funduszy, badań i rozwoju, marketingu, produkcji oraz dostaw" - głosi komunikat. Według agencji prasowej Bloomberga cytującej agencję ratingową Fitch Ratings Ltd., podpisana umowa do 2010 r. zwiększy wspólną sprzedaż samochodów obu firm do ponad 2 mln. sztuk i uczyni firmy bardziej konkurencyjnymi.

 

Shanghai Auto ma 17,44 procent udziału w chińskim rynku motoryzacyjnym. Nanjing Auto, najstarszy producent pojazdów na rynku chińskim, wytwarza również samochody Soyat oraz jest lokalnym partnerem Fiata. SAIC Motor Corp., które posiada wszystkie związane z motoryzacją aktywa swojej firmy-matki SAIC, czterokrotnie zwiększył swe zyski w trzecim kwartale zaraz po zakupie udziałów w firmie, która montuje samochody wspólnie z Volkswagenem i General Motors.

 

Rząd chiński skierował do producentów aut prośbę, aby łączyli się w większe firmy które mogą być konkurencyjne wobec zagranicznych rywali, takich jak Toyota czy Volkswagen. Chiny - trzeci producent samochodów na świecie - posiadają na swym terenie fabryki 47 wytwórców, włączając w to fabryki zagranicznych firm działające w tym kraju. Dla porównania, w Stanach Zjednoczonych swoje siedziby ma 15 producentów samochodów.

 Źródło: Unofficial Austin-Rover Web Resource
Tłumaczenie: PTE