roverki.pl
Użytkownik:
Hasło:

Wymiana baterii w fabrycznym pilocie ROVER'a serii 400 Drukuj Udostępnij na swojej tablicy!
poniedziałek, 24 lutego 2003 12:20

Ta banalna czynność sprawiła mi ostatnio trochę kłopotu, stąd pomysł upublicznienia sposobu bezproblemowej wymiany baterii pilota.

Jeżeli zaobserwowałeś zmniejszenie zasięgu działania pilota, a po jego użyciu lampka kontrolna alarmu błyska szybko do momentu otwarcia drzwi, to najprawdopodobniej dobiega kres zainstalowanej w nim baterii pilota. Jej żywotność podawana przez producenta to trzy lata eksploatacji. Zależy to jednak od intensywności używania pilota.

Potrzebną na wymianę baterię dostaniesz w ASO MG Rover, ale także u każdego zegarmistrza. Ta dość powszechnie stosowana w zegarkach bateria nosi oznaczenie CR2032 (produkuje ją m.in. Panasonic, Duracell, czy Maxwell), a jej koszt to kilka do kilkunastu złotych. W katalogu ROVER'a występuje pod symbolem YWK10003.

Na czym polega problem z wymianą? Okazuje się, że po zwykłej wymianie baterii na nową, pilot nie radzi sobie z otwarciem i zamknięciem auta. Aby zadziałał trzeba naciskać wielokrotnie odpowiedni przycisk z bardzo bliskiej odległości. Praktycznie jest gorzej niż przed wymianą. Dla formalności - symbol pilota, którego na pewno to dotyczy: LUCAS 3TXA.

Kluczowe dla sprawy jest rozładowanie pilota przed włożeniem nowej baterii oraz zsynchronizowanie go z centralką alarmu. Kompletna procedura wymiany baterii wygląda następująco:

  1. Ostrożnie otworzyć obudowę pilota monetą lub małym wkrętakiem, poczynając od ucha. Należy zwracać szczególną uwagę na uszczelkę między dwiema częściami obudowy oraz nie dopuścić do zabrudzenia bądź zawilgocenia wnętrza pilota.
  2. Wysunąć baterię z uchwytu. NIE dotykać obwodów elektrycznych oraz powierzchni kontaktu uchwytu z baterią
  3. Kolejno nacisnąć i przytrzymać przez ok. 5 sekund oba przyciski pilota (w celu jego całkowitego rozładowania).
  4. Zamocować nową baterię upewniając się, że jest ona właściwie ustawiona (biegun dodatni oznaczony '+' ku górze). W miarę możliwości unikać dotykania palcami powierzchni baterii (co może mieć wpływ na ograniczenie jej żywotności), a przed zamontowaniem dokładnie je wytrzeć
  5. Złożyć obudowę pilota.
  6. Otworzyć samochód używając kluczyka. Wskazane jest fizyczne otworzenie drzwi.
  7. Nacisnąć przycisk zamykania pilota przynajmniej czterokrotnie, co spowoduje jego ponowne zsynchronizowanie z systemem alarmowym.

Pilot jest gotowy do normalnego użycia.

OSTRZEŻENIE! Pilot zbudowany jest z delikatnych obwodów elektronicznych, dlatego należy chronić go przed uderzeniami, wodą, wysokimi temperaturami, dużą wilgotnością bezpośrednim światłem słonecznym, rozpuszczalnikami, woskami i substancjami do polerowania lakieru.


Na podstawie instrukcji do R400 z 1998 roku oraz własnych doświadczeń przygotował: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

UWAGA: wydaje mi się (po moich problemach z pilotem), że najważniejszą czynnością jest punkt 7 - synchronizacja. Tu chyba potrzeba trochę szczęścia!!!