roverki.pl
Użytkownik:
Hasło:

Słów kilka o montażu głośników i rozbieraniu drzwi Drukuj
czwartek, 10 czerwca 2004 15:28

W tym artykule mam zamiar przybliżyć użytkownikom ROVERa sposób wymiany głośników znajdujących się w fabrycznych miejscach montażowych w modelu 200/25.

Najważniejsze to mieć plan
Każdy, kto planuje wymianę sprzętu w swoim autku powinien najpierw zrobić sobie porządny plan modyfikacji, w którym dobrze jest uwzględnić aktualne ceny (wiem, że to się wydaje głupie, ale zaufajcie mi, sytuacje w której się okazuje że brakuje 100 zł na przewody przerabiałem nie raz :) ).

Zakupy
Proponuje kupić:

 • 2 dystanse z MDFu (ok. 15-17 zł kpl)o grubości 18mm i średnicy odpowiadającej głośnikowi, czyli na drzwi przednie 16 cm (polecam montować dystanse, bo bardzo dobrze wpływa to na bass i zapobiega trzęsieniu się blachy drzwi ale oczywiście można głośniki montować także bez nich)
 • 8 śrub ( blacho-wkrętów) o długości ok. 25 mm
 • ok. 100 cm cienkiego przewodu żeby doprowadzić sygnał ze zwrotnic (nie ma sensu inwestować w grube przewody beztlenowe bo i tak sygnał biegnie od radia cieniutkimi kabelkami)
 • Głośniki - na przód najlepszym rozwiązaniem jest jakiś system, czyli 2x tweeter, 2x woofer (16cm), 2x zwrotnica, do tyłu to już według gustu, grunt że głośniki muszą być 13 cm (ale też proponuję system ze zwrotnicami)
 • Jakiś dobry napój bo wymiana trochę potrwa :D

Do roboty
Po zrobieniu planu możemy zabierać się do roboty. Proponuję zacząć od drzwi przednich. Wszystkie czynności opisałem w formie punktów, żeby łatwiej było się odnaleźć:

Przód:

 1. Otwieramy szybę (później ułatwi to demontaż wewnętrznej części drzwi)
 2. Nożem z jak najcieńszym ostrzem podważamy środkowy plastik pod klamka
 3. j/w tylko plastikową ramkę pod klamką (będzie trochę problemu przy całkowitym wyjęciu ramki, po prostu trzeba trochę pokombinować / ale nic na siłę)
 4. Zdejmujemy delikatnie nożem plastik maskujący śrubkę znajdującą się na wewnętrznej stronie drzwi na wysokości zawiasów (tylko nie odkręcamy przypadkiem zawiasów :D )
 5. Odkręcamy tą śrubkę
 6. Delikatnie nożem podważamy górną stronę plastiku znajdującego się na rączce (za pomocą której zamykamy drzwi ) i powinny nam się ukazać 3 śruby które należy odkręcić
 7. Wykręcamy śrubę, która "przewierca schowek w drzwiach" (na samym dole pod maskownicami od głośników)
 8. Delikatnie podważamy np. śrubokrętem boczek tak, aby wypiąć wszystkie zatrzaski naokoło wewnętrznej części drzwi ( należy uważać żeby nie porysować lub nie poodbijać lakieru śrubokrętem)
 9. Kiedy wszystko już zostało zdemontowane należy wyjąć boczek - Boczek wyjmujemy do góry tak, aby spokojnie wyszedł rygielek - w moim Roverze 25 rygielki są nieodkręcane, więc muszą wyjść przez dziurkę w boczku :P
 10. Zdjęty boczek najlepiej postawić na jakiejś folii żeby się nie ubrudził
 11. Zabieramy się do głośników - trzeba je po prostu wykręcić (uwaga standardowe głośniki są 13 cm natomiast otwór jest przystosowany na głośniki 16 cm lub 16.5 cm (takie radzę kupić)
 12. Po wyjęciu starych głośniczków należy obciąć oryginalne końcówki przewodów doprowadzających do nich sygnał. ( po prostu te oryginalne nie są uniwersalne i za ich pomocą pewnie nie podłączymy nowych głośników, lecz radzę sprawdzić - może się okazać że sprzęt który kupiliście pasuje do tych wtyczek)
 13. Teraz trzeba zabrać się za część najbardziej pracochłonną a mianowicie dopasowanie głośnika do dystansu z MDFu i wywiercenie otworów w drzwiach
 14. Proponuje najpierw dopasować głośnik do dystansu i wywiercić w MDFie otwory (najlepiej wiertłem o 0,5 rozmiaru mniejszym niż śruby za pomocą których mamy zamiar mocować głośniki wraz z MDFem)
 15. Teraz przykładamy MDF z wywierconymi dziurkami, ustawiamy go w najlepiej pasującej pozycji i wiercimy pierwszą dziurkę - z doświadczenia powiem, że dobrze jest teraz przykręcić MDF do drzwi na jedna śrubkę i następne dziury wiercić przez MDF i blachę
 16. Po wywierceniu otworów należy podłączyć głośnik + do + , - do -. Podłączyć można za pomocą kupionych wcześniej końcówek uniwersalnych lub po prostu przylutować (nie róbcie żadnych patentów typu przyklejanie przewodu do głośnika izolacją czy coś w tym stylu - wszystko musi się bardzo dobrze trzymać - albo przylutować albo kupić końcówki!!!)
 17. Czas przykręcić głośnik do drzwi - śruby powinny przewiercać głośnik MDF i blachę, zatem powinny mieć minimum 25 mm długości (zakładając ze kupiliście polecany 18 mm dystans)
 18. Teraz możemy dokonać próbnego odsłuchu - życzę żeby grało ślicznie :D
 19. Jeżeli gra tak jak powinno to trzeba skręcić drzwi? robimy to w tej samej kolejności co przy rozbieraniu: zakładamy boczek od góry, warto przełożyć najpierw rygielek, potem wciskamy wszystkie zatrzaski, dokręcamy śruby w rączce i nieopodal zawiasów, nakładamy wszystkie elementy maskujące i składamy klamkę
 20. Można zabrać się za następne drzwi :D

Jeżeli zakupiony przez nas zestaw zawiera zwrotnice należy zmodyfikować nieco mój opis od punktu 16stego trzeba wtedy przykręcić (bardzo mocno) zwrotnice najlepiej w drzwiach , stykami do dołu żeby ewentualna wilgoć po nich spływała. Przewody które doprowadzały sygnał należy przedłużyć i podłączyć do zwrotnicy pod IN+ i IN-, następnie podłączamy po 2 przewody pod zwrotnice w miejscu, gdzie należy podłączyć tweeter i woofer. Woofer to głośnik, który przykręcamy do dystansu, najlepiej wiec będzie z boku dystansu wywiercić otwór i wprowadzić nim przewody od zwrotnicy do środka dystansu i podłączyć je pod głośnik. Analogicznie postępujemy z tweeterem. Oczywiście tweetera montujemy w fabryczne miejsce bez żadnych dodatkowych akcesoriów typu dystans.

Tył:
Wymiana tylnych głośników po założeniu przednich jest właściwie rzeczą wręcz banalną :P Cała praca będzie polegała na odłączeniu starych głośników tylnych (jeżeli takie się znajdują, jeżeli nie to przewody doprowadzające sygnał do głośników wraz z końcówkami powinny znajdować się za boczną tapicerką bagażnika. Z prawej strony przewody do głośników idą wraz z przewodami do lampki oświetlającej bagażnik). Wystarczy przykręcić nowe głośniki, podłączyć i będzie grało. Jeżeli kupiliście zestaw ze zwrotnicami warto je przykręcić do materiału, który znajduje się za tylnymi światłami w bagażniku.

Uwaga - parę spostrzeżeń z własnego doświadczenia!

 1. W tylnych miejscach na głośniki od góry jest włożone coś w rodzaju flizeliny. Ma to zapobiegać kurzeniu się głośnika. Proponuje to wyjąć. Materiał był u mnie taki gruby że blokował dźwięk - a membranie nic się nie stanie jak troszkę się przykurzy :D
 2. Ja zakładałem głośniki Infinity, które robione są tak aby maksymalnie zwiększyć membranę - i tu był mały problem - po przykręceniu głośników z tyłu, element w którym montuje się głośniki blokował ruch membrany tak że musiałem użyć dystansów także z tyłu. Z tym, że dystanse te to po prostu 2cm kawałki rurki plastikowej, które założyłem na śruby pomiędzy tym elementem a głośnikiem. Dzięki temu głośnik jest solidnie umocowany i leży ok. 2cm niżej
 3. I chyba najważniejsze spostrzeżenie - NIE SPIESZMY SIĘ Z ZAKUPEM SPRZĘTU? lepiej poczekać miesiąc dłużej i kupić coś naprawdę wysokiej klasy. Zaufajcie mi, że raz porządnie zamontowany sprzęt dobrej firmy będzie Wam służył naprawdę długo a podróbki po prostu się rozwalą po paru miesiącach i znowu będziecie musieli rozkręcać drzwi :D

Mam nadzieję, że ten artykuł komuś pomoże w montażu i ewentualnym doborze sprzętu :D
Niech MOC będzie z wami i waszymi wzmacniaczami :D

Jeżeli będziecie wymieniali sprzęt i mieli jakieś pytania, piszcie śmiało Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .

SeVeN