roverki.pl
Użytkownik:
Hasło:

Prawidłowe ustawienie rozrządu w silniku ROVER serii K16 Drukuj
środa, 22 czerwca 2005 23:34

W związku z wielokrotnie pojawiającymi się pytaniami o prawidłowe ustawienie paska rozrządu w silnikach ROVER-a z serii K16 postanowiłem napisać poniższy artykuł.

Każdy silnik ma charakterystyczne znaki wg których ustawia się rozrząd. W celu zgrania znaków NIE WOLNO kręcić za śruby umieszczone na wałkach rozrządu. Silnikiem można obracać na trzy sposoby. Zakładając klucz 22 na śrubę na wale korbowym albo na alternatorze. Trzecia możliwość to delikatne przetaczanie samochodu na jak najwyższym biegu.

W silnikach Rovera są trzy takie znaki. Pierwsze dwa na kołach zębatych rozrządu wałków ssącego i wydechowego. Świetnie widać to na poniższym zdjęciu:


Prawidłowo ustawione znaki na kółkach rozrządu tworzą jedną linię przechodzącą przez osie wałków. Oba koła są skierowane napisem ?exhaust? w stronę kolektora ssącego (przyp. wwozn: UWAGA: cały artykuł, a w szczególności te ustawienia, dotyczą wersji 16 zaworowej!!!). Wyraźnie widać to na poniższym zdjęciu (wspominana linia jest zaznaczona kolorem czerwonym):


Trzeci znak (najgorszy do sprawdzenia) umieszczony jest na małym kółku rozrządu zamocowanym na wale oraz obudowie pompy olejowej. Patrząc na to kółko od przodu silnika zobaczymy dwie kropki (wgłębienia) na dwóch kolejnych zębach. Rowek między tymi dwoma zębami powinien wypadać dokładnie pod nadlewem na obudowie pompy olejowej. Niestety aby zobaczyć "te" kropki na małym kółku trzeba by zdejmować koło pasowe co nie jest taką prostą sprawą. Dla ułatwienia kontroli ustawienia rozrządu znaki z małego kółka zostały przeniesione na koło pasowe. Jest to charakterystyczne nacięcie (wykonane jakby brzeszczotem) na zewnętrznej krawędzi koła (tej dalej od silnika).

Prawidłowe ustawienie małego kółka rozrządu mamy wtedy, gdy rowek między dwoma oznaczonymi zębami wypada na wprost nadlewu na obudowie pompy olejowej, lub gdy linia łącząca środek wału korbowego i nacięcie na kole pasowym przechodzi dokładnie między dwoma górnymi kołami rozrządu umieszczonymi na wałkach.

Dokładne usytuowanie poszczególnych znaków w dolnej części silnika pokazuje poniższe zdjęcie:


Dla potrzeb zdjęcia* zdjąłem przednie mocowanie silnika (przyp. wwozn: w samochodzie Rover silnik umieszczony jest poprzecznie, więc łapa mocująca jest z boku). W normalnych okolicznościach przy np. zmianie paska rozrządu nie trzeba tego robić ponieważ nadlewka na pompie olejowej jest umieszczona pod tymże mocowaniem. Na zdjęciu jest ona zaznaczona zielonym kółkiem. Żółte kółko zaznacza wspomniane nacięcie na kole pasowym. Czerwona linia pokazuje pokrycie się znaków na kołach zębatym i pasowym.

UWAGA!!!
W związku z wielokrotnie powtarzającymi się przypadkami wypracowania małego kółka rozrządu podam jeszcze jeden sposób na sprawdzenie czy ustawienie dolnego znaku jest prawidłowe.

Spośród wielu cech wyróżniających silniki ROVER-a serii K16 spośród innych konstrukcji jest też ta, o której przekonałem się sam na własnej skórze. Otóż w momencie ustawienia silnika ?na znakach? wszystkie tłoki znajdują się w połowie tulei cylindra. W związku z tym można za pomocą długiego pręta lub kijka przez otwory świec sprawdzić na jakim poziomie znajdują się tłoki 1 i 2. Im większa różnica między poziomami tych tłoków tym bardziej wypracowane jest koło pasowe. Należy wziąć to pod uwagę przy okazji zmiany paska rozrządu czy aby nie zachodzi konieczność wymiany tego dolnego kółka.

Prawidłowe ustawienie paska rozrządu jest w tym silniku bardzo istotne. Przestawienie któregokolwiek znaku choćby o jeden ząbek już jest odczuwalne. Silnik może stracić nieco na mocy i kompresji (dlatego przy nieprawidłowej kompresji należ skontrolować ustawienie paska rozrządu). W przypadku większych odchyłek może dojść do klepania zaworów po denkach tłoka co w konsekwencji może zaowocować uszkodzeniem zaworów ich prowadnic oraz samych toków.

Zasadniczo to by było na tyle. W razie pytań zapraszam do dyskusji na forum, lub na priva do mnie : Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. lub GG:251554.

Pozdrawiam
Bocian_s

Na koniec trochę wyjaśnień:

Autorem tekstu jak i zdjęć jest kolega Bocian_s. *Zdjęcia robione są w Polonezie z silnikiem ROVERa.

Artykuł pochodzi ze strony www.fsoptk.pl

i został tu umieszczony za zgoda autora.