roverki.pl
Użytkownik:
Hasło:

Montaż pompy sprzęgła od BMW w ROVERku 75 Drukuj Udostępnij na swojej tablicy!
wtorek, 17 czerwca 2008 16:25

Pewnie każdy już wie że sposób na uszczelnienie pompki sprzęgła w R75 okazał się tylko doraźną pomocą. Jednak nadzieja nie umiera nigdy i oto przedstawiamy sposób jak wymienić pompkę na nową z BMW. Przedstawiamy dwa sposoby przeróbki różniące się mocowaniem pompki oraz przewodem wychodzącym do wysprzęglika.

Sposób I - wykonanie Dam-Kam

Potrzebne materiały, narzędzia:

 • Pompka sprzęgła z BMW E39 (oryginalna nr. kat. 24.2419-1713.3 lub zamiennik nr. kat. LPR2117),
 • Przewód łączący pompkę z wysprzęglikiem od forda (trzeba dobrać),
 • Zbiorniczek na płyn DOT3/4 (z ROVERka 600, Fiata 125, Malucha - wybór duży),
 • 1 m przewodu gumowego 8 mm,
 • 0,5 m przewodu gumowego 6 mm,
 • 2 opaski zaciskowe pasujące na przewód 8 mm,
 • Śruby i nakrętki
 • Niezbędne klucze i śrubokręty
 • 0,5-1 l płynu DOT3/4.

Więc do dzieła:
Zaczynamy do przygotowania blaszki wg. projektu Leo:

blaszka

Następnie zabieramy się za wykręcenie akumulatora, pudła na akumulator i podstawki na pudło akumulatora.

rys1

Teraz rozłączamy szybkozłączke między pompką a wysprzęglikiem. Rozłącza się to popychając ten plastikowy element w głąb kołnierza a potem najzwyczajniej rozłączając połówki.

rys2

Potem należy zdemontować starą pompkę sprzęgła. W tym celu odkręcamy dwie śruby którymi jest przykręcona oraz ściągamy zawleczkę z pedału.

rys3

Gdy już ją wyciągniemy musimy odłączyć przewód, aby to zrobić należy wybić sworzeń który go zabezpiecza.

rys4

No to teraz pompkę możemy wywalić do kosza a przewód się nam przyda w następnym kroku. Teraz należy zaprawić nowy przewód, ja to dałem do mechaników i oni wykorzystując część metalową przewodu fordowskiego oraz szybkozłączkę roverowską połączyli to przewodem gumowym 6 mm.

rys5

rys6

Część metalową czyli tą która bezpośrednio będzie wchodzić do pompki należy jeszcze odpowiednio "ukształtować" czyli wygiąć tak aby pasowała w otwory w ścianach grodziowych i potem idealnie wchodziła w pompkę. Oryginalną zawleczkę z pompki BMW można ścisnąć aby lepiej trzymała albo zastąpić własnoręcznie wykonaną zawleczką z kawałka metalowej blaszki.

rys7

Przechodzimy do zamontowania blaszki, którą wykonaliśmy wcześniej. Należy ją przykręcić śrubami stożkowymi aby schowały się w "gnieździe/nawiercie" czy jak kto woli ;) Od razu z drugiej strony zakładamy śruby aby na długość były dłuższe niż otwory montażowe nowej pompki. Ważne jest aby śruby do których będzie przymocowana pompka z drugiej strony spiłować aby nie zawadzały o oryginalny korpus do którego przykręcana jest blaszka. Należy pamiętać także aby śruby który wystają były przykręcone w stronę bliżej pedału sprzęgła.

rys8

Teraz należy zamontować pompkę na śruby i przykręcić ją nakrętkami i nałożyć ucho na pedał sprzęgła.

rys9

rys10

Do pełni szczęścia pozostało zamontować zbiorniczek na płyn (w jakimś miejscu pod maską- ja mam do pudła aku po prawej stronie między klemami) oraz przeciągnąć przewód 8mm do pompki, pozaciskać obejmami oraz połączyć szybkozłączkę i odpowietrzyć układ. Resztę składamy w odwrotnej kolejności.

Łączny koszt:
- pompka ORYGINALNA 350zł
- przewód z forda wraz z zaprawieniem 80zł
- płyn DOT4 9zł
- zbiorniczek 45zł
- przewody 8zł
- opaski 2zł
- blaszka - wykonana przez dziadka
- padnięty wysprzęglik przy okazji - bezcenne

SUMA 486zł

Sposób II - wykonanie Rowan

Zaczynamy od tego co nam będzie potrzebne:

 1. Pompka od BMW E39 o symbolu ATE 24.2419-1713.3 ? ok. 350zł (lub jej zamiennik - ok. 150zł - ja właśnie wykorzystałem zamiennik)
 2. Przewód gumowy około 2 metry - około 10zł
 3. Mały zbiorniczek na około 0,5 litra.
 4. 1 litr Płynu DOT 3/4 - około 15zł
 5. Poxipol - około 8zł
 6. Dwie metalowe objemki małej średnicy - około 5 zł

Gdy już posiadamy cały zestaw i mamy wyjętą starą pompkę zaczynamy całą operację.

1. Zdejmujemy z pompki od BMW czarne "ucho" zakładane na pedał sprzęgła.

rys12

Potem robimy to samo z "uchem" od starej pompki tej oryginalnej z R75. Następnie odmierzając dokładnie 7-8mm do góry montujemy na tłoku pompki z BMW "ucho" od R75.

Najlepiej jest to wykonać w ten sposób aby nawiercić w nim dziurkę (pamiętając o odległości) i pasowanie wsadzić w niego tłok, dodatkowo zaklejając najlepiej Poxipolem. Po odczekaniu około 20 min i sprawdzeniu czy dobrze trzyma możemy zabrać się do dalszej pracy.

2. Następnym punktem będzie założenie przewodu idącego do wysprzęglika.
Zdejmujemy z przewodu czarną gumkę - oring

rys13

Następnie piłujemy metalowy kołnierz(zdj.3) o ok.0,4 mm na całym obwodzie, tak aby wszedł do pompki od BMW.

rys14

3. Następnym etapem jest samo przykręcenie pompy, to raczej nie będzie sprawiać problemów ponieważ przykręcamy ją w oryginalnym miejscu i oryginalnymi śrubami.

4. Po założeniu i zabezpieczeniu przewodu oraz przykręceniu pompki zabieramy się do wyprowadzenia gumowego przewodu do komory silnika lub do podszybia. Każdy powinien sobie z tym sam poradzić, ponieważ jest dużo dziur w przegrodzie i można łatwo to zrobić. Ważne jest to aby zwrócić uwagę na to czy wężyk się nigdzie nie załamał. Następnie zakładamy gumowy wężyk na rurkę wystającą z pompki i zaciskamy metalową objemką. To samo robimy przy zbiorniczku.

5. A więc jeśli już mamy wszystko zamontowane przechodzimy do zalewania układu. Tutaj zaznaczam, że mogą być problemy. Zaczynamy od tego, że nalewamy płynu do zbiorniczka prawie do pełna. Nie ruszając pedału sprzęgła odkręcamy odpowietrznik prawie go wykręcając. Bierzemy głęboki wdech i mocno dmuchamy w zbiorniczek robiąc ciśnienie, tak aby wepchnąć płyn w cały układ. Dmuchamy i dolewamy, dotąd do póki z odpowietrznika nie będzie leciał sam płyn bez powietrza. Jeśli tak jest to zakręcamy odpowietrznik oraz uzupełniamy płyn w zbiorniczku i zakręcamy go. No i nadchodzi upragniona chwila sprawdzenia. Jeśli pedał jest od początku skoku twardy, znaczy to, że mamy już za sobą ponowne odpowietrzanie. Jeśli przez część skoku idzie lekko a potem luźno to jeszcze raz odpowietrzamy, aż do skutku.

6. Po całej operacji powinno wyglądać tak:

rys15

rys6

rys17

rys18

rys19

Możliwe, że sprzęgło będzie chodzić trochę ciężej niż przy oryginalnej pompce, ale nie przeszkadza to w normalnym i swobodnym użytkowaniu.

Dziękujemy Kris'owi za to, że znalazł sposób i pomysł na ulepszenie naszych R75 oraz RafałowiG za sprawdzenie i upewnienie nas że pompka od BMW ma taki sam skok i pojemność jak oryginalna. Mamy nadzieję że niejeden ROVERkowicz skorzysta z tego artykułu.

Autorzy:
Dam-Kam
Rowan