roverki.pl
Użytkownik:
Hasło:

Regulacja luzów na zaworach w Roverze 600 Drukuj
czwartek, 22 września 2011 15:09

Posiadasz auto z silnikiem H23A3? Co około 40 tys. km należy regulować w nim zawory. Ten poradnik pokaże, jak zrobić to samemu.

 

1. Na początek informacje podstawowe:
Wartości luzów:
Zawory dolotowe 0.07mm-0.11mm.
Zawory wydechowe 0.15mm-0.19mm.
Oczywiście jakby ktoś nie wiedział, dolotowe to te na wałku bliżej kabiny, wydechowe to te bliżej przedniego zderzaka. Samochód trzeba ustawić tak, żeby było dojście od lewej i od przodu, koła skręcić w lewo maksymalnie.2. Narzędzia:
- szczelinomierz - ok 10zł na allegro, 10-20zł w niektórych sklepach z narzędziami, przydatne listki to: 0.05, 0.10, 0.15, 0.20 mm,
- śrubokręt płaski (zawory),
- klucze nasadowe 10mm (pokrywa) i 19mm (wał),
- klucz oczkowy 12mm (nakrętki kontrujące na zaworach.

 

3. Zdjęcie pokrywy:
Wyjmujemy przewody WN, odkręcamy śruby pokrywy (1), oprócz tego trzeba odpiąć dwa wężyki idące przez pokrywę (2,3), jakiś przewód idący od alternatora razem z jakąś wtyczką (4) oraz kabelek z prawej strony - nie widać na zdjęciu (5).
UWAGA! - przy podnoszeniu pokrywy trzeba uważać i robić to powoli żeby nie rozerwać uszczelki, u mnie nie chciała odejść łatwo i trzeba było ją trochę "pociągnąć.

Po podniesieniu mamy taki oto widok (na zdjęciu zaznaczona kolejność ustawiania zaworów):

 

4. Ustawienie wałków
Kręcimy śrubą za lewym przednim kołem (odwrotnie do wskazówek zegara) tak, aby na obu wałkach znaczek UP był na górze (jeśli nie da rady dojść do śruby można podnieść lewy przód na lewarku). Jest to ustawienie do regulacji pierwszego cylindra.

Wzór ustawienia z manuala od accorda:

5. Cylinder nr 1
Na początek mierzymy szczelinomierzem luz na jednym z 4 zaworów - jeśli jest ok nie robimy nic - w innym wypadku luzujemy nakrętkę kontrującą (1) (u mnie było dosyć ciężko ją ruszyć i musiałem zrobić małą dźwignię), potem śrubokrętem płaskim powolnym ruchem kręcimy śrubę regulacyjną (2) (w prawo zmniejszając luz, w lewo zwiększając), aż uzyskamy odpowiedni luz. Jak już to osiągniemy, trzymając śrubokrętem dokręcamy kluczem oczkowym nakrętkę. Trzeba się upewnić, że przy dokręcaniu nakrętki śruba nie zmieniła położenia. Czynność powtarzamy z kolejnymi 3 zaworami.

 

6. Kolejne cylindry
Kręcimy wałkami (cały czas w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara) o 90 stopni - jest to pozycja do ustawienia cylindra nr 3. Kolejne 90 stopni - cylinder nr 4. I znowu 90 stopni - cylinder nr 2.


7. Koniec
Składamy wszystko w kolejności odwrotnej do rozkręcania - uszczelkę trzeba wsadzić najpierw od dołu do pokrywy, żeby się ładnie spasowała. Należy również sprawdzić czy śruba na wale (za kołem) jest dobrze dokręcona, bo mogła się poluzować. Podłączamy wężyki, kable WN itd. i sprawdzamy czy działa... u mnie odpalił.

 

Autor: spitz