roverki.pl
Użytkownik:
Hasło:

Skrzynia R65 - naprawa. Drukuj
niedziela, 07 października 2012 16:36

Poradnik wymiany łożyska V biegu w skrzyni oraz kompletnego sprzęgła wraz z mocowaniem silnika.

Wstęp

Celem niniejszego poradnika jest pomoc w samodzielnej naprawie skrzyni R65. Moja uwaga skupiła się na zaprezentowaniu krok po kroku, jak wymienić łożysko igiełkowe V biegu oraz kompletne sprzęgło. Przy okazji dokonałem wymiany bocznego mocowania silnika (guma zawieszenia silnika), którego to opis również zamieszczam.

Dla ułatwienia naprawy stworzyłem spis użytych części (wraz z cenami) oraz niezbędnych narzędzi. Na koniec dodam, że wszystkie czynności wykonywałem samodzielnie, we własnym garażu.

 

Spis części i narzędzi

Części

- Sprzęgło kompletne Valeo 801376 (327zł)

- Zimmeringi półosi Sasic 1213093 (8 zł szt) ? potrzebne dwie sztuki

Nr oryginału AAF1610 ( 48,59 zł szt)

- Uszczelniacz wałka sprzęgłowego oe peugeot 210538 1 (36zł)

Nr oryginału Rover UTX10001 (134zł)

- Łożysko igiełkowe V biegu oe peugeot 234311 (74zł)

Nr oryginału Rover CDU1002 (12, 84 funta)

- Tulejki łapy sprzęgła:

góra oe peugeot 217511 (11zł)

dół oe peugeot 217512 (7zł)

Nr oryginału:

góra Rover ADU9997 (30zł)

dół Rover ADU9992 (36,57zł)

- Mocowanie silnika (guma zawieszenia) Yamoto I54011YMT (80zł)

Nr oryginału Rover KKB101380 (44,5 funta)

- Nakrętka przegubu koła M22x1,5 (8zł szt)

- Olej przekładniowy 75W80 (28zł litr) ? potrzeba 2,1 litra

 

Razem: 627zł

 

Narzędzia

- klucz 8 (zarówno płaski jak i nasadki)

- klucz 10

- klucz 13

- klucz 15

- klucz 17

- klucz 19

- klucz 32

- nasadka torx 20

- przedłużki

- grzechotka

- śrubokręty

- młotek

- wybijak

- kombinerki

 

 

Zdejmowanie skrzyni

W pierwszej kolejności popuszczamy śruby kół (klucz 19), następnie luzujemy nakrętki przegubów (klucz 32). Po wykonaniu tych etapów unosimy samochód do góry i ustawiamy go na podporach - w moim przypadku były to koziołki. Oczywiście auto powinno stać stabilnie na podporach. Gdy auto jest już uniesione, ściągamy koła. Następnie przechodzimy do komory silnika. W międzyczasie spuszczamy olej ze skrzyni biegów ? korek pod samochodem.

Demontaż elementów zaczynamy od wyciągnięcia akumulatora. Aby to zrobić luzujemy klemy (klucz 10), następnie je ściągamy. Dalej musimy odpiąć blokadę akumulatora - znajduje się ona po jego prawej stronie (klucz 13).

Gdy już zdemontujemy akumulator, przechodzimy do rozebrania obudowy filtra powietrza. W pierwszej kolejności popuszczamy mocowania jego górnej części, a następnie odkręcamy obejmę mocującą filtr z przepustnicą (śrubokręt bądź klucz 8).

Po odłączeniu górnej obudowy filtra powietrza, odkręcamy jego dolną część. W tym celu używamy klucza 10 i odkręcamy dwie boczne śrubki.

Kolejno wyciągamy filtr węglowy z mocowania ? filtr wraz z opaską pchamy do góry.

Gdy już pozbędziemy się filtra, przechodzimy do rozkręcenia podstawy akumulatora. Musimy wykręcić 4 śrubki. Wykorzystujemy w tym celu klucz 8.

Następnie demontujemy drugą części podstawy akumulatora. Również w tym wypadku mamy 4 śruby ? dwie od góry, a dwie z boku. Tym razem używamy klucza 10.

Gdy już mamy wymontowane podstawy akumulatora, możemy przejść do rozłączenia siłownika sprzęgła od łapy sprzęgła. W tym celu ściągamy do góry plastikowe zabezpieczenie i wciskamy trzpień siłownika do środka. Następnie całość unosimy do góry i odsuwamy na bok.

Teraz przychodzi kolej na wypięcie wtyczki czujnika biegu wstecznego (wypinamy drut zabezpieczający i ciągniemy do góry) i oraz linki od prędkościomierza .

W dalszej części odpinamy kable od rozrusznika i wykręcamy go. Potrzebny będzie nam klucz 10 oraz 13.

Po zdjęciu rozrusznika przechodzimy do odkręcenia osłon koła zamachowego. Osłony znajdują się od przodu skrzyni i każda z nich przykręcona jest 3 śrubami. Aby je odkręcić używamy klucza nr 8.

Mając zdjęte osłony koła zamachowego przechodzimy do demontażu półosi. W tym celu musimy odkręcić śrubę mocowania amortyzatora (klucz 19) oraz sworzeń zwrotnicy (klucz 17).

Po odkręceniu powyższych śrub, odchylamy zwrotnicę w bok (oczywiście przegub powinien być wyciągnięty ze zwrotnicy), jednocześnie opierając nogę na dolnym wahaczu. Dzięki temu mamy miejsce, aby wyciągnąć półoś dołem. Półoś wyciągamy ze skrzyni wkładając śrubokręt pomiędzy przegub wewnętrzny a obudowę skrzyni, następnie szarpiemy w stronę koła i wyciągamy ją dołem.

Gdy już pozbędziemy się półosi, warto podeprzeć skrzynię na małym lewarku. Mając już podpartą skrzynię, przechodzimy do odkręcania poduszki skrzyni i silnika. Używamy klucza 15 i 17.

Po odkręceniu poduszki skrzyni oraz mocowania silnika przechodzimy do odkręcania śrub obudowy. Do odkręcenia mamy 3 śruby tylne (znajdują się od tyłu skrzyni) oraz 5 górnych. Stosujemy klucz 15 oraz 17.

Po odkręceniu śrub obudowy należy poruszać skrzynią w stronę lewego koła, aby wałek sprzęgłowy wyszedł z silnika. Skrzynię najlepiej wyciągać dołem.

 

 

Montaż tarczy sprzęgłowej oraz docisku

W moim samochodzie wykorzystałem komplet sprzęgła firmy Valeo. W skład zestawu wchodzi tarcza sprzęgłowa, docisk oraz łożysko oporowe. Poniżej zamieszczam kilka fotek zestawu.

Do wymiany tarczy sprzęgłowej i docisku potrzebne nam będą nasadka torx 20 oraz tulejka fi 20mm dla prawidłowego wycentrowania tarczy sprzęgłowej.

W pierwszej kolejności odkręcamy docisk i ściągamy całość.

Po zdemontowaniu docisku i tarczy widoczne mamy koło zamachowe. Na koło montujemy nową tarczę i docisk. Aby tarcza była dobrze ustawiona, w miejsce wałka sprzęgłowego wkładamy tulejkę i centrujemy całość, lekko dokręcając docisk z tarczą. Gdy jesteśmy już pewni, że wszystko jest dobrze ustawione, dokręcamy docisk z prawidłową siłą.

Gdy już zamontujemy docisk i tarczę możemy przejść do naprawiania skrzyni biegów.

 

 

Naprawa skrzyni ( wymiana łożyska V biegu, uszczelniacza wałka sprzęgłowego, tulejek łapy sprzęgła oraz zimmeringów półosi).

Z wymienionych na początku narzędzi, potrzebne nam będą:

- klucz 10

- klucz 19

- klucz 32

- śrubokręt

- wybijak

- młotek

 

Zanim przejdę do opisu wymiany poszczególnych elementów, pokażę Wam porównanie starych i nowych części.

Wymianę poszczególnych elementów zaczniemy od ściągnięcia miski skrzyni. W tym celu odkręcamy 3 śrubki ( klucz 10) i ściągamy miskę.

Teraz przechodzimy do rozbierania mechanizmu V biegu. W pierwszej kolejności wybijamy tulejkę wybieraka, a następnie odbijamy zagięcia zabezpieczające na śrubie.

Po odgięciu zagięć, odkręcamy śrubę. Aby nie uszkodzić trybów, jednym kluczem (klucz 32) blokujemy mniejsze koło, a drugim odkręcamy śrubę (również klucz 32).

Po odkręceniu śruby i ściągnięciu podkładki schodzi nam cały synchronizator (uwaga, bo może się rozsypać i trzeba będzie go poskładać!).

Po ściągnięciu synchronizatora zdejmujemy resztę elementów.

Teraz czyścimy całość ze starego oleju/smaru i składamy w odwrotnej kolejności jak rozbieraliśmy. Poniżej zdjęcie nowego łożyska wraz z tulejką.

Uwaga! Przy zakładaniu synchronizatora należy uważać, aby nie wypadły z niego kulki oraz sprężynki. Jeżeli tak się stanie czeka nas trochę zabawy ze składaniem. Należy również zwrócić uwagę, aby nie zapomnieć zagiąć zabezpieczeń na górnej śrubie.

Po wymianie łożyska przechodzimy do wymiany uszczelniacza wałka sprzęgłowego oraz tulejek łapy sprzęgła.

Najpierw wybijamy bolec zabezpieczający i ściągamy górną część łapy sprzęgła.

Przechodzimy do wewnętrznej części skrzyni i wyciągamy łapę sprzęgła. Następnie wymieniamy tulejki i oraz uszczelniacz wałka i składamy całość.

Tak wygląda całość po wymianie i zamontowaniu łożyska oporowego.

Uszczelniacz wałka smarujemy smarem, aby łożysko oporowe nie chodziło na sucho. W komplecie sprzęgła valeo producent dodaje saszetkę ze smarem.

Teraz przechodzimy do wymiany zimmeringów. Wyciągamy je płaskim śrubokrętem, lekko smarujemy smarem miejsce ich osadzenia i wkładamy nowe.

Na końcu wymieniamy mocowanie silnika, które znajduje się na łapie skrzyni biegów. W tym celu potrzebny będzie nam klucz 19.

Z nowego mocowania odcinamy kawałek tulejki i wsadzamy na łapę skrzyni.

Nowe mocowanie (poduszka) silnika:

Gdy już dojdziecie do tego etapu, pozostaje się napić czegoś orzeźwiającego i przystąpić do montażu skrzyni w samochodzie. Montaż odbywa się w kolejności odwrotnej jak przedstawiłem na zdjęciach powyżej. Dodam również, że warto mieć kogoś do pomocy przy wrzucaniu skrzyni, gdyż musi ona dobrze osiąść na wałku sprzęgłowym i tulejkach. W moim przypadku całość zajęła ok 5-6 godzin, a trudność prac oceniam na 7 w skali do 10.

 

Mam nadzieję, że powyższy poradnik pomoże Wam w samodzielnej naprawie i sprawi, że zaoszczędzone pieniądze (na częściach i robociźnie) będziecie mogli przeznaczyć na paliwo do waszych roverków.

 

Na końcu dodam, że każdy może korzystać z powyższego poradnika, rozpowszechniać go oraz przechowywać na dysku. Miło będzie natomiast jeżeli wspomnicie kto jest jego autorem.

 

Pozdrawiam i życzę owocnej pracy.

 

Autor: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.