roverki.pl
Użytkownik:
Hasło:

Rover 100 ("Auto Motor i Sport", nr 4, 1995) Drukuj
Dodany przez irek   
wtorek, 12 marca 2002 09:48

Rover 100, znany w ojczystej Anglii jako Metro, miał w 1980 roku zastąpić słynnego Mini. Po 15 latach Mini nadal jest produkowany a "100" doczekał się następcy...

Pomysł zastąpienia najsłynniejszego malucha świata zupełnie nowym modelem nie okazał się najszczęśliwszy i równolegle z Mini angielski Rover od 1980 roku wytwarza mały samochód serii 100. Samochód przyjęto z dość umiarkowanym zainteresowaniem; na poprawę jego rynkowej pozycji miały wpłynąć ciągłe udoskonalenia. W końcu zdecydowano się na opracowanie nowego modelu, który miał być mocno zmieniony.
W styczniu 1995 roku pojawił się następca Rovera serii 100 z nową karoserią jednak zakres jej modyfikacji nie wybiega poza to, co określane jest raczej jako facelifting. Dzięki zmianie kształtu osłony chłodnicy, nowy Rover bardziej przypomina teraz swych większych braci. Jednak tuż za zaokrąglonym przodem zaczyna się kanciasta linia karoserii, rozwiewając wszelkie wątpliwości co do pochodzenia tego modelu.
Najnowszy Rover jest dłuższy od swego poprzednika o 49 mm, ale pod względem wysokości przybyły mu zaledwie 3 mm. Z tego też powodu angielski maluch pozostał samochodem dla rozwojowej rodziny. Pięciodrzwiowa karoseria ułatwia dostęp do tylnego siedzenia, ale wysoka osoba jest tam narażona na podpieranie głową dachu a kolanami - przednich foteli. Za to z przodu jest sporo miejsca - fotele są dość wygodne i można je daleko cofnąć.
Nieco przestarzałą sylwetkę i ograniczoną ilość miejsca Rover stara się jednak zrekompensować swym użytkownikom w zaskakujący sposób. Lista seryjnego wyposażenia Rovera 111 SLi, który trafił do redakcji, przywodzi skojarzenia z modelami oferowanymi dwie klasy wyżej. O ile wzmocnienia boczne drzwi są dziś czymś naturalnym, nawet w małych samochodach, to seryjnie montowana poduszka powietrzna dla kierowcy jest ewenementem w tej klasie aut na naszym rynku. Na liście seryjnych "ekstrasów" Rovera znalazły się również wycieraczka ze spryskiwaczem do tylnej szyby, centralny zamek, przyciemnione szyby, składane i asymetrycznie dzielone tylne oparcie, immobiliser czy obrotomierz. W modelu tym znalazł się również przeszklony, uchylany dach, będący praktycznym rozwiązaniem na upalne dni. Niestety, w Roverach urządzenie to jest montowane bez żaluzji, co może mieć dość przykre konsekwencje podczas upalnych dni.
Pod maską Rovera 111 SLi jest montowany mały, aluminiowy silnik typu K o pojemności 1120 cm3 i mocy 60 KM. Zaletą tej jednostki, zupełnie wystarczającej dla ważącego niecałą tonę auta, jest stosunkowo skromne zużycie paliwa, nie przekraczające średnio 6 1/100 km wg DIN.
Mały Rover oferuje też dość nietypowe rozwiązanie hydropneumatycznego zawieszenia typu Hydragas, utrzymującego równoległy poziom podwozia do nawierzchni w czasie hamowania. Zawieszenie Rovera jest twardo dostrojone, jednak dość skutecznie wytłumia ono nierówności.
Podczas szybkiego pokonywania zakrętów, samochód wykazuje nieznaczną tendencję do podsterowności, jednak jest ona łatwa do opanowania. Auto nie sprawiało także problemów w momencie gwałtownego zdjęcia nogi z pedału gazu w zakręcie. Układ kierowniczy Rovera jest precyzyjny, choć nieco zbyt ciężko pracujący podczas postoju i tym samym utrudniający trochę parkowanie.
Najmłodszy w rodzinie Rovera, mimo pewnych bardzo drobnych zastrzeżeń, może liczyć na zainteresowanie polskich kierowców, głównie ze względu na cenę i bardzo bogate wyposażenie. Pięciodrzwiowy Rover 111 SLi, który trafi do sieci sprzedaży w pierwszych dniach kwietnia, będzie kosztował około 26 000 zł. Jest to specjalnie wynegocjowana cena na nasz rynek, na którym Rover jest obecny oficjalnie dopiero od roku
Jarosław Maznas

DANE TECHNICZNE Rover 111SLi
Silnik:
Czterocylindrowy typu ohc z jednopunktowym wtryskiem paliwa, rzędowy, umieszczony poprzecznie. Pojemność skokowa 1120 cm3, moc 44 kW (60 KM) przy 5700 obr/min, maksymalny moment obrotowy 90 Nm przy 3900 obr/min.
Przeniesienie napędu:
Napęd na przednie koła, pięciobiegowa manualna skrzynia biegów.
Układ jezdny:
Z przodu i z tyłu hydropneumatyczne zawieszenie typu Hydragas, z przodu wahacze i stabilizatory, z tylu wahacz wzdłużny. Z przodu hamulce tarczowe, z tylu bębnowe.
Nadwozie:
Pięciodrzwiowy, czteromiejscowy. Długość x szerokość x wysokość 3570 x 1560 x 1380 mm, rozstaw osi 2270 mm, ciężar własny 955 kg, dopuszczalna masa całkowita 1375 kg. Pojemność bagażnika 230 l, po złożeniu tylnego oparcia 960l.
Cena: 25879 zł

Przysłał: Steff