roverki.pl
Użytkownik:
Hasło:

PORÓWNANIE Rovera 623 Si i Renault Laguny V6 Drukuj
Dodany przez Mayson   
sobota, 06 kwietnia 2002 01:47

Ciekawa Konfrontacja dwóch samochodów klasy średniej wyższej. Anglia vs Francja.

Renault Laguna i Rover serii 600 zaliczane są do pojazdów wyższej klasy średniej (w Europie segment ten obejmuje ok. 20% wszystkich produkowanych samochodów). W naszym porównaniu oba konkurujące ze sobą modele to auta o najbogatszym wyposażeniu i największych silnikach oferowanych przez producentów.

NADWOZIE

Renault Laguna jest przykładem nowoczesnej, modnej i bardzo śmiałej stylizacji. Pojazd ma linię klina z wysoko podniesionym tyłem i nałożonym nań owalem, utworzonym przez szybę przednią, dach i otwierane okno tylne. Wszystkie płaszczyzny łączą się bardzo miękko i nie ma tu przesadnych wypukłości. Rover prezentuje angielski konserwatyzm i elegancję. Model 623 ma klasyczne trójbryłowe nadwozie z lekko zaokrąglonymi kantami. Chromowanymi listwami zaznaczono wlot powietrza do chłodnicy, ramy okien i przetłoczenie na tylną tablicę rejestracyjną. Oba nadwozia, zbudowane według obowiązujących norm bezpieczeństwa biernego, mają kontrolowane strefy zgniotu z przodu i z tyłu oraz belkowe wzmocnienia drzwi i dachu.

WNĘTRZE

Mimo że nadwozie Rovera 623 jest dłuższe o 140 mm, a rozstaw osi większy o 50 mm, to wnętrze Renault Laguny okazuje się obszerniejsze, co widać szczególnie przy zajmowaniu miejsc z tyłu. Pasażerowie mają więcej miejsca na nogi, a profil siedziska kanapy pozwala na wygodną jazdę trzem osobom. Tylna kanapa Rovera to wydzielone siedzenia dla dwóch osób, a garb na środku utrudnia korzystanie z tego miejsca trzeciemu pasażerowi. Miejsce kierowcy w obu samochodach zasługuje na najwyższe oceny. Fotele mają wystarczający zakres regulacji, której dokonuje się siłownikami elektrycznymi; możliwa jest nawet zmiana wysokości siedziska. W Lagunie da się regulować odległość koła kierownicy od tablicy przyrządów, a w Roverze zmieniać kąt pochylenia kierownicy. Tablica przyrządów Rovera to klasyczny układ analogowych, okrągłych, oddzielonych od siebie wskaźników i sąsiadujących z nimi podświetlanych kontrolek. Laguna wyposażona jest w jedną owalną tablicę z kilkoma analogowymi wskaźnikami, umieszczono tam również cyfrowy wyświetlacz komputera pokładowego. Sytuacje awaryjne sygnalizowane są przez lampki kontrolne i oznajmiane słownymi komunikatami generowanymi przez syntezator mowy, który można na szczęście wyłączyć!

KOMFORT

Oba samochody gwarantują pasażerom wygodę i bardzo duży komfort. Naszym zdaniem nieco lepiej wyciszone jest wnętrze Laguny i prawie nie odczuwa się tu nierówności drogi. Natomiast skórzana tapicerka foteli jest niestety śliska, więc gorzej "trzyma" pasażera przy szybkim pokonywaniu zakrętów przez auto. W Roverze środkową część foteli pokryto matową skórą, co daje jadącym większe poczucie bezpieczeństwa. Laguna i Rover mają elektryczne mechanizmy otwierania wszystkich okien i regulacji bocznych lusterek, a zamykanie odbywa się w obu autach za pośrednictwem zdalnego sterownika. Ten sam system służy też w obu autach do uruchomienia fabrycznie montowanego immobilizera i alarmu. Obydwa pojazdy są wyposażone w sprawnie i szybko działające układy klimatyzacyjne i pełne (z głośnikami) instalacje do montażu radia.

PROWADZENIE

Renault Laguna bardzo dobrze trzyma się drogi, nie jest wrażliwa na podmuchy bocznego wiatru, w zakrętach wykazuje neutralną charakterystykę, która z chwilą odjęcia gazu lub hamowania zmienia się w minimalnie nadsterowną. Zmiana jest jednak płynna i nie zaskakuje kierowcy, a na śliskiej nawierzchni można łatwo przewidywać zachowanie się samochodu. System ABS w układzie hamulcowym, naszym zdaniem, podejmuje działanie zbyt wcześnie, jeszcze przed całkowitym poślizgiem kół. W Roverze system ten działa lepiej, wykorzystując do końca przyczepność kół. Rover ze swym nieco sztywniejszym zawieszeniem lepiej zachowuje się w zakrętach. Charakterystyka prowadzenia jest neutralna, gwałtowne odjęcie gazu lub zdecydowane hamowanie tylko na śliskich nawierzchniach powoduje jej zmianę na nadsterowną. Dobrze opracowane jest również wspomaganie układu kierowniczego: jego siła maleje (układ pracuje oporniej) wraz ze wzrostem prędkości, a to poprawia stabilność samochodu, szczególnie na nierównych nawierzchniach.

UKŁADY NAPĘDOWE

Renault Lagunę wyposażono w jednostkę o układzie V -6 i pojemności 3 litrów współpracującą z pięciostopniową, ręcznie sterowaną skrzynią biegów. Silnik pracuje cicho, jest elastyczny, pozwala na jazdę na piątym biegu już od 50 km/h. Zużycie paliwa w mieście, zależnie od stylu jazdy (dynamiczny, spokojny) waha się w granicach 14,3-18,5 litra na 100 km, a w warunkach jazdy szosowej spada do ok. 10-13 litrów. Silnik Rovera to jednostka 16-zaworowa, czterocylindrowa o pojemności 2,3 litra; pracuje z wyraźnie słyszalnym niskim pomrukiem. Elastyczność tego motoru może być wzorem dla innych: bez sprzeciwów znosi on jazdę na piątym biegu z prędkością 35-40 km/h. W jeździe miejskiej zużywa od 12,3 do 14,9 litra paliwa na 100 km, na szosie od 8,9 do 12,2 litra na 100 km. Dobór przełożeń skrzyń biegów w obu pojazdach jest niemal doskonały, o wiele lepiej jednak pracuje mechanizm wybierania biegów w Roverze: skok dźwigni znacznie mniejszy, przełożenia wybierane są pewnie i nie ma mowy o żadnych pomyłkach.

PODSUMOWANIE

Zestawiliśmy ze sobą dwa nowoczesne, bardzo atrakcyjne pojazdy, oferowane na naszym rynku w kontyngencie bezcłowym, w porównywalnej cenie. Odpowiedź na pytanie, który z nich warto kupić, jest dość prosta. Przy niemal identycznych parametrach trakcyjnych, poziomie nowoczesności konstrukcji i jakości wykonania miłośnik elektroniki w wyposażeniu samochodu oraz nowatorskich rozwiązań stylistycznych powinien zainteresować się Renault Laguną. Zwolennik tradycyjnej linii, który chce mieć pojazd rzadko widywany na naszych drogach, niech wybierze angielskiego Rovera.

Motomagazyn nr 12/94