roverki.pl
Użytkownik:
Hasło:

Krótki opis silnika serii T Drukuj
Dodany przez piter34   
środa, 24 maja 2006 11:36

Posiadasz lub chcesz kupić ROVERka wyposażonego w silnik typu T? Jeżeli tak, to nie możesz nie przeczytać tego artykułu.

Silnik o oznaczeniu T16 jest silnikiem benzynowym o pojemności 1994 ccm, produkowanym przez ROVERa od 1992 do 1999 roku. Średnica cylindra wynosi 84,45 mm, a skok tłoka jest równy 89 mm. Silnik ten stanowi udoskonaloną wersję jednostki M16, która z kolei powstała na bazie silników serii O, a te opierały swą budowę na silnikach serii B, stosowanych m.in. w modelu MG B.

W różnych modelach stosowano różne wersje, ale każda z nich posiadała taką samą pojemność. Podstawowa wersja legitymuje się mocą 136 KM, natomiast odmiany turbodoładowane mocą 180 lub 200 KM. W przeciwieństwie do innych turbodoładowanych dwulitrowych silników produkowanych w tamtym okresie, jednostka T16 nie może być jednak w łatwy i tani sposób modyfikowana w celu uzyskania większej mocy. Jest to spowodowane tym, że elementy silnika nie zostały zaprojektowane do przyjmowania obciążeń większych niż te przewidziane przez producenta.

Wersja turbodoładowana jest teoretycznie w stanie generować większą moc, ale ta jest ograniczona głównie przez możliwość przenoszenia momentu obrotowego przez skrzynię biegów. W wyniku tego maksymalny moment obrotowy jest osiągany już w niskim zakresie prędkości obrotowej silnika, a w pozostałym zakresie jest ograniczony elektronicznie. Dzięki temu krzywa momentu jest bardzo płaska, a silnik zapewnia znakomite właściwości trakcyjne.

Z drugiej strony, duża wartość momentu obrotowego w całym zakresie prędkości obrotowej przysparza także problemów. Modele wyposażone w wersje turbodoładowane mają bowiem często problemy z zachowaniem właściwej trakcji (zwłaszcza przy ruszaniu bądź przy gwałtownej redukcji biegu), co w niektórych przypadkach zostało wyeliminowane poprzez zastosowanie mechanizmu różnicowego ze zwiększonym tarciem wewnętrznym "TorSen". Pomimo tego poślizg kół we wspomnianym sytuacjach nadal w pewnym stopniu jest obecny (co niektórym jednak może się podobać).

Dwulitrowy silnik serii T mógł być montowany także w wielu innych modelach Austin Rover Group o tej samej pojemności. Najpopularniejszym odbiorcą był Austin Maestro, który w pierwotnej wersji MG Turbo był w sprincie 0-100kmh szybszy od wielu sportowych aut innych producentów. Z silnikiem T16 turbo stawał się jeszcze bardziej żwawy. :)

Wersje wolnossące można także znaleźć w produkowanej krótko wersji modelu Land Rover Discovery 2.0i

Silniki T16 stosowane były w modelach takich jak ROVER 220/420 (tzw. kanciak), ROVER 420 (tzw. okrąglak, bez turbo), ROVER 620 (tylko wersja turbo) i ROVER 820.

Autor:
piter34 na podstawie angielskiej Wikipedii.