roverki.pl
Użytkownik:
Hasło:

HGF02. Profilaktyka - czyli na co zwracać uwagę w temacie układu chłodzenia Drukuj
Dodany przez wwozn   
poniedziałek, 21 czerwca 2004 17:50

Na co zwracać uwagę, czego unikać, jak często i co należy sprawdzać, aby uniknąć problemu HGF, czyli wymiany uszczelki pod głowicą

Normalna eksploatacja samochodu powinna ograniczać się do okresowego, prostego sprawdzania najbardziej newralgicznych punktów. Czynności kontrolne zabierają zwykle kilka minut, a mogą zaoszczędzić wielu niespodzianek i kosztów. Poradnik obsługi i naprawy "HAYNES" nazwał te czynności "Weekly checks", czyli po prostu "Cotygodniowe testy". Zwykle nie wymagają one wielkich umiejętności, ani specjalnych narzędzi, a są bardzo użyteczne - ale to już temat na osobny artykuł. Jedną z takich podstawowych czynności, w tym przypadku kluczową, mającą kolosalne znaczenie dla uniknięcia problemu HGF, jest regularna kontrola poziomu płynu chłodzącego.

Oczywiście sama kontrola nic nie gwarantuje, ale zaobserwowanie ubytku płynu w odpowiednim czasie (czyli na początku pojawienia się ubytku) w większości przypadków pozwala podjąć działania naprawcze, które nie kosztują wiele i szybko pozwalają dalej normalnie eksploatować pojazd.

Spróbujmy zatem zrobić zestawienie czynności które należy często wykonywać lub których należy unikać, aby nie dopuścić do wystąpienia problemu HGF:

  1. Regularnie kontroluj poziom płynu chłodzącego - nie dopuszczaj do jazdy z ubytkiem płynu
  2. Nie przekraczaj 3000 obrotów na minutę przez pierwsze 10-15 minut jazdy
  3. Zwracaj uwagę na każdy wzrost poziomu temperatury silnika powyżej normalne wskazanie
  4. Nie wyłączaj silnika bezpośrednio po zakończeniu dynamicznej jazdy, szczególnie jeżeli wciąż pracuje wentylator chłodnicy.

Czynności te mogą zmniejszyć prawdopodobieństwo problemu HGF, lecz nie mogą go wykluczyć. Zawsze może być tak, że mimo najlepszego traktowania jakiś element całego układu zawiedzie. Jednak lepiej dmuchać na zimne.

Ad. 1. Jak skontrolować poziom płynu w układzie chłodzenia?
Poziom płynu w zbiorniku wyrównawczym w komorze silnika należy kontrolować w regularnych odstępach czasu (np. raz w tygodniu, nie rzadziej niż raz w miesiącu) lub - w przypadku większych przebiegów - co ok. 1.000km (nie rzadziej niż co 5.000km). Gdy układ jest całkowicie sprawny poziom płynu w zbiorniczku powinien być zawsze taki sam, najlepiej na wysokości punktu oznaczonego "max". Przy rozgrzanym silniku poziom płynu chłodzącego podnosi się ponad oznaczone "max", jednak po ostygnięciu opada i powinien osiągnąć ponownie poziom "max". Dokładna kontrola poziomu płynu możliwa jest jedynie przy wyłączonym, przestudzonym silniku. Poziom widoczny jest przez przezroczyste ścianki zbiornika wyrównawczego przy zakręconej zakrętce. Jeżeli nie ma pewności patrząc przez ścianki, czy płyn w ogóle znajduje się w zbiorniczku, należy - pod warunkiem, że silnik jest całkowicie zimny - odkręcić korek w zbiorniczku i skontrolować poziom zaglądając do środka (czasem kolor płynu albo zabrudzony zbiorniczek utrudniają kontrolę przez ścianki). Możliwe awarie w przypadku ubytków płynu chłodniczego opisano w artykułach HGF09-HGF12.

UWAGA: nie należy odkręcać korka zbiorniczka wyrównawczego podczas pracy silnika, ani gdy silnik jest rozgrzany, gdyż grozi to poparzeniem. Jeżeli zachodzi taka konieczność, po odczekaniu co najmniej trzech minut, należy odkręcać go bardzo ostrożnie, a po usłyszeniu syczenia odczekać, aż ciśnienie zostanie wyrównane. W przypadku wypływu płynu spod korka natychmiast przerwać operację i zakręcić zbiornik wyrównawczy. Nieumiejętne odkręcenie grozi poparzeniem!

Ad. 2. i 3. Jakie wskazania powinien dostarczać wskaźnik temperatury płynu chłodzącego?
Drugim istotnym elementem jest wrażliwość na wskazania temperatury silnika na desce rozdzielczej. Skutkiem zaniedbania kontroli poziomu płynu z pewnością będzie przegrzewanie się silnika (z ang. overheating) i natychmiastowy wzrost temperatury na wskaźniku. W konsekwencji, przy braku reakcji ze strony użytkownika, może to doprowadzić do awarii uszczelki pod głowicą.
Wskaźnik temperatury w ROVERach jest bardzo stabilny i zwykle przy pełnym rozgrzaniu wskazówka nie osiąga połowy skali (mierząc po obwodzie zatrzymuje się jakieś 2 mm poniżej połowy skali). Każde podniesienie się wskazówki należy odczytać jako alarm. Co wtedy robić? Jeżeli dzieje się to w korku - natychmiast włączyć nawiew gorącego powietrza do kabiny - to znakomicie odbiera ciepło z silnika (patrz artykuł dot. budowy układu chłodzenia HGF03), a następnie w miarę możliwości zjechać w boczną ulicę i rozpędzić auto, aby otrzymało dodatkowe chłodzenie z powietrza owiewającego chłodnicę. Po wystudzeniu silnika należy się zatrzymać i skontrolować poziom płynu (pamiętając o NIE odkręcaniu korka w zbiorniczku wyrównawczym, silnik jest gorący). Jeżeli nie jest możliwe wychłodzenie w ten sposób (bo nie ma bocznych uliczek), ani wentylator dmuchawy nie jest w stanie wychłodzić silnika - należy niezwłocznie przerwać podróż i zgasić silnik. Możliwe awarie w przypadku przegrzania się silnika opisano w artykułach HGF06-HGF13.

UWAGA: Należy pamiętać, że temperatura widoczna na wskaźniku przedstawia odczyt jednego czujnika, czyli nie może być to odczyt prawidłowy dla każdego z miejsc w silniku. Można przyjąć, że silnik jest naprawdę rozgrzany, gdy pracuje 15 minut zimą lub 10 minut latem!

Ad. 4. Dlaczego nie należy wyłączać mocno rozgrzanego silnika?
Po wytężonej pracy silnik jest bardzo mocno rozgrzany, kilka-kilkanaście stopni Celsjusza bardziej niż po normalnej jeździe. Natychmiastowe wyłączenie silnika powoduje, że naturalne ochłodzenie się tak gorącego silnika (szczególnie latem) będzie trwało dużo dłużej niż przy wychładzaniu go przez wentylator, a w tym czasie wszystkie elementy gumowe (uszczelki, uszczelniacze itd.) są poddane dużej temperaturze bez chłodzenia, które podczas pracy zapewnia przepompowywany olej i płyn chłodniczy.

Co robić w przypadku zauważenia ubytku płynu?
Czym prędzej udać się do warsztatu celem zdiagnozowania problemu, warto też zapoznać się z przyczynami ubytku płynu w artykułach HGF09-HGF12.
Oczywiście nie należy kontynuować (albo rozpoczynać) podróży z ubytkiem płynu poniżej poziomu "min" albo gdy płynu w ogóle nie ma w zbiorniczku wyrównawczym. Wówczas należy najpierw uzupełnić wodą brakujący płyn do poziomu "max".

WSKAZÓWKA: Woda bez zawartości wapnia, woda deszczowa, destylowana (skroplona) czy odsolona (dejonizowana) jest nieodpowiednia dla układu chłodzenia. Te rodzaje wody powodują większą korozję w układzie chłodzenia niż zwykła woda o niewielkiej zawartości wapnia, gdyż brak w nich naturalnych substancji neutralizujących.

UWAGA: Przez dolewanie wody, powoli rozcieńcza się płyn chłodzący, co pogarsza działanie środka przeciw zamarzaniu. Nie zalewać zbiornika wyrównawczego ponad znacznik "max". Płyn chłodzący rozszerza się przy podgrzaniu i nadmierna jego ilość "ucieknie" z układu. Przy znacznej utracie płynu chłodzącego (gdy zbiorniczek jest pusty) i gorącym silniku nie należy dolewać zimnej wody pod żadnym pozorem. Przez nagłą zmianę temperatury w układzie (silnik ponad 100 stopni, a woda 5-25) może dojść do skrzywienia się głowicy, uszkodzenia uszczelki pod głowicą lub w skrajnym przypadku do pęknięcia korpusu silnika, tulei cylindrów lub mikropęknięć w głowicy.

UWAGA:

  • Autorzy ani Klub ROVERki.pl nie ponoszą żadnej odpowiedzialności, ani nie udzielają żadnej gwarancji na zamieszczone porady! Wykorzystując artykuły z serii HGF działasz całkowicie na własną odpowiedzialność!
  • Opracowanie może być dowolnie powielane nieodpłatnie, w przypadku chęci wykorzystania materiałów na innym serwisie www niż ROVERki.pl należy uzyskać zgodę autorów.

Spis artykułów serii HGF:

Autorzy:
Wojtek i Wiktor