roverki.pl
Użytkownik:
Hasło:

NOWY MODEL MG XPOWER SV Drukuj
środa, 23 października 2002 12:40

Na rozpoczętych międzynarodowych targach samochodowych w Wielkiej Brytanii MG zaprezentował swój nowy model supersamochodu sportowego MG XPower SV...

Kontynuując rozwój pierwotnego pomysłu X80, nowy wóz został radykalnie zmieniony; jest lżejszy a jego moc może wynosić maksymalnie 965KM! Ponieważ samochód posiada ekstremalnie dużą moc, wszystkie modele będą nosiły markę MG Sport & Racing XPower.

Wystrój zewnętrzny tego dwumiejscowego auta sportowego jest w głównej mierze podporządkowany opływowi powietrza. Auto jest skierowane do entuzjastów i stanie się symbolem marki MG dopuszczonym do ruchu po ulicach jak i po torach wyścigowych.

Jako dyrektor nowej jednostki produkującej MG XPower SV został wyznaczony Peter Stevens, sławny projektant współpracujący uprzednio z McLarenem, Lamborgini i Lotusem.

Częścią projektu redukcji masy pojazdu było stworzenie całej karoserii z włókna węglowego. Plaska płyta podłogowa oraz wbudowane przednie i tylne dyfuzory powietrza powodują stabilny opływ powietrza przy wysokich prędkościach. Przy opracowaniu geometrii zawieszenia brał udział Steve Randle, odpowiedzialny za ustawienia w autach F1 McLaren.

Bezpieczeństwo ludziom zapewnia klatka skonstruowana zgodnie z aktualnymi zaleceniami FIA. Testy stabilności przeprowadzone na torze Nardo w południowych Włoszech wykazały, ze MG XPower SV regularnie utrzymywał prędkość ponad 320 km/h.

MG XPower SV jest częścią unikalnej serii aut oferujących ekstremalne osiągi kiedykolwiek oferowane.

Rodzinę MG XPower rozpoczyna auto napędzane 4.6 litrowym silnikiem V8 z czterema walkami rozrządu o mocy 326KM. Przy masie 1450 kg auto będzie osiągało "setkę" w 5,0 s oraz prędkość maksymalna 273 km/h. Więcej szczegółów zostanie ujawnionych wiosną 2003 roku.

Wersja MG XPower SV Club Sport będzie przeznaczona dla entuzjastów wyścigów; będzie to model do poruszania się po drogach oraz po torze. Standardowo wyposażony w 5.0 litrowy silnik V8 o mocy 410KM będzie się rozpędzał do 100 km/h w 4,4 s. Prędkość maksymalna jest szacowana na 314 km/h.

Na brytyjskiej wystawie pokazano model MG XPower SV Club Sport napędzany specjalnym silnikiem o pojemności 5.0 litra i mocy 465KM tuningowanym przez Seana Hylanda.

Dostępne będą także silniki o większym stopniu przeróbek: pojawi się także wersja z fabrycznie zaakceptowaną instalacją wtrysku podtlenku azotu (NOS).

Zamawiając to auto, dobrze sytuowany klient może się spodziewać: powlekanych węglem foteli wyścigowych, zainstalowanego w kabinie koła zapasowego, schowków do przechowywania kasków, czteropunktowych, elektrycznie zatrzaskiwanych pasów bezpieczeństwa oraz wyścigowych zegarów firmy Motec.

Cena tego modelu będzie się zaczynała od 65,000.

Poproszony o komentarz, Peter Stevens powiedział: "Pracowałem z małą grupą ekspertów i entuzjastów nad samochodem MG, który zapewni najwyższy podekscytowania. MG XPower SV jest samochodem przeznaczonym dla kierowców-pasjonatów rozkoszujących się nadzwyczajnymi osiągami tego auta. MG to auta dla zabawy, zwiększające podekscytowanie i powodujące, że każdy się za nimi ogląda. MG XPower SV spełnia te oczekiwania, demonstrując ogromny potencjał MG.


Galeria zdjęć dostępna jest TUTAJ