roverki.pl
Użytkownik:
Hasło:

Roewe 550 - Kwietniowa premiera w Pekinie Drukuj
Dodany przez piter34   
środa, 23 kwietnia 2008 13:09

Roewe 550, następca ROVERa 45 ze stajni Shanghai Automotive Industry Corporation's (SAIC), opracowany i zaprojektowany w Wielkiej Brytanii przez byłych inżynierów MG-ROVER i oparty w dużym stopniu na projekcie RDX60, został zaprezentowany publiczności na targach motoryzacyjnych Beijing Motor Show. Oparty na zmienionej wersji platformy używanej do produkcji ROVERa 75, który stanowił bazę do produkcji modelu ROEWE 750, utrzymany w konwencjonalnym stylu wydaje się być znakomitą receptą na zwiększenie sprzedaży SAIC zarówno na rodzimym rynku chińskim, jak i zagranicą.

Roewe 550 (wcześniej zapowiadany jako Roewe 450), następca ROVERa 45 ze stajni Shanghai Automotive Industry Corporation's (SAIC), opracowany i zaprojektowany w Wielkiej Brytanii przez byłych inżynierów MG-ROVER i oparty w dużym stopniu na projekcie RDX60, został zaprezentowany publiczności na targach motoryzacyjnych Beijing Motor Show. Oparty na zmienionej wersji platformy używanej do produkcji ROVERa 75, który stanowił bazę do produkcji modelu ROEWE 750, utrzymany w konwencjonalnym stylu wydaje się być znakomitą receptą na zwiększenie sprzedaży SAIC zarówno na rodzimym rynku chińskim, jak i zagranicą.

rys1

Stylizacja nadwozia

Końcowy wygląd wynika z potrzeby uzyskania stylu spokojnego, ale jednocześnie dynamicznego, z wyróżniającym się przodem nawiązującym do modelu 750. Wrażenia estetyczne wskazujące na klasę wyższą oraz pewny i dynamiczny wizerunek idą w parze z polityką pozycjonowania marki Roewe na rynku.

rys3

Jeśli pominiemy stylizację przodu pojazdu, to spoglądamy na coś, co mogłoby być współczesnym ROVERem... lub kolejnym MG...

Wpływ Roewe 750 widać zwłaszcza w kształcie reflektorów przednich zawierających standardowo nowoczesne i stylowe lampy świateł mijania. Wygląd przedniej części pojazdu zdradza, że Roewe 550 ma ambicje do bycia produktem śmiałym i okazałym. Widok z profilu ujawnia kształt cygara, który ponownie został zaczerpnięty ze starszego brata, modelu 750. Widoczne są wyraźnie zakrzywione kształty błotników i drzwi, które mają pełnić funkcję dawnych chromów oraz nawiązywać do dynamicznego charakteru samochodu.

rys4

Stylizacja tyłu jest podobna do najnowszej wersji Citroena C5...

Zwarta bryła jest podkreślana przez delikatnie zakrzywioną linię dachu. Subtelnie wygięte powierzchnie oraz wyraźne łuki znakomicie ze sobą współgrają. Grubość karoserii zdradza, że auto będzie spełniać najwyższe międzynarodowe standardy bezpieczeństwa.

rys2

Stylizacja wnętrza

Wnętrze stanowi połączenie trendu "prostych i gładkich form" z azjatycką manierą szpikowania samochodów najnowszą technologią. Takie rozwiązanie ma na celu umocnienie pozycji SAIC Motor na chińskim rynku producentów pojazdów. Dostępne będą różne opcje kolorów, harmonizujące z ogólnym wyglądem środka pojazdu.

rys6

Wnętrze jest dużo bardziej nowoczesne niż w 750-ce, jednak cyfrowe wyświetlacze mogą nie spodobać się klientom w Europie...

Roewe 550 jest oferowany w dwóch wariantach kolorystycznych. "Ciepła" opcja uwzględniająca poziome odcięcia kolorów oraz dekoracyjne elementy z matowego drewna jest nastawiona na odbiorcę chińskiego, natomiast wersję z lśniącym dekoracjami w kolorze czarnym, podkreślającą dynamiczny charakter samochodu przygotowano jest pod kątem klienta europejskiego o bardziej "nowomodnych" oczekiwaniach.

Wprawdzie nadwozie nie szokuje, ale jeżeli "cyfrowy" wygląd deski rozdzielczej nie zostanie zmieniony, to może nie trafić w europejskie gusta... Jednakże, w kontekście innych produktów chińskiej motoryzacji, 550-ka stanowi i tak duży krok do przodu i prawdopodobnie odniesie większy sukces niż model 750, który jak na razie okazał się sporym rozczarowaniem i zmusił producenta do kilku obniżek cenowych mających na celu przyciągnięcie klientów.

rys5

W projektowanie 550 mocno zaangażowane było centrum badawcze Ricardo, które pomagało SAIC w przystosowaniu modelu do europejskich trendów oraz przygotowaniu do europejskiej premiery samochodu zaplanowanej na lata 2009-2010 (pod marką MG). SAIC zamierza wprowadzić 550-kę na Stary Kontynent, a źródła bliskie Austin-Rover Online twierdzą, że ma temu towarzyszyć przeprojektowanie przodu samochodu i wznowienie produkcji w fabryce w Birmingham, nieczynnej od 2005 roku.

Silniki to dawne i znane jednostki serii K w odmianach 1.6 oraz 1.8 litra. Dostępny będzie również nowy 2-litrowy turbodiesel (na razie nie wiadomo od kogo zostanie "zapożyczony").

SAIC będzie rozwijać zaawansowany "technologiczny" aspekt wnętrza 550-ki i obiecuje konkurować pod względem ergonomii i funkcjonalności z najlepszymi rozwiązaniami niemieckimi i japońskimi. Zintegrowany system cyfrowej rozrywki zawiera interfejs RMI (Roewe Multimedia Interface), interaktywny system cyfrowych multimediów stanowiący połączenie funkcji systemu informacyjnego i GPS.

rys7

Interaktywny system cyfrowych multimediów RMI oraz wielofunkcyjny cyfrowy system rozrywki wideo oferują możliwość odtwarzania przeróżnych formatów audio i wideo, interfejs USB oraz praktyczny system pozycjonowania GPS. Na liście opcji jest również zaawansowany technologicznie system nawigacji, zestaw głośnomówiący Bluetooth oraz odtwarzacz DVD, VCD, CD, MP3 wysyłający dźwięk na system głośników British XBM8.

rys8

Najważniejsze cechy

* Trzy lata projektowania i 18 miesięcy testowania wirtualnego.
* Początkowo oferowane silniki to jednostki 1.8T oraz 1.8DVVT serii K, a w późniejszym czasie odmiana o pojemności 1.6.
* Rozstaw osi: 2705 mm
* Nadwozie hatchback, a w późniejszym czasie MPV
* Interfejs użytkownika oparty na koncepcji D5 (pięciu "D"). System zarządzania oparty na bazie danych (Databased-Control System), Interfejs cyfrowy (Digitized-Interface), Multi-MeDia, Nieustanne doskonalenie (Constant-UpgraDing), Przyjazna technologia (Tech-frienDly)
* Wersje Roewe i MG opracowane przez SAIC UK (dawniej Ricardo2010) oraz centrum techniczne SAIC w AnTing, Sznghaj.
* Długość: 4624 mm
* Szerokość: 1827 mm
* Wysokość: 1480 mm

Galeria ROEWE 550 (Targi w Pekinie)

Źródło: Unofficial Austin-Rover Web Resource
Tłumaczenie: piter34