roverki.pl
Użytkownik:
Hasło:

Rover 75 - Opis modelu Drukuj
Dodany przez kasjopea   
sobota, 16 kwietnia 2011 18:29

Rover 75 został po raz pierwszy zaprezentowany 20 października 1998 roku na British International Motor Show w Birmingham, gdzie uznano go za jeden z najładniejszych pojazdów...

 

Ogólnie o Rover 75

Rover 75Rover 75 został po raz pierwszy zaprezentowany 20 października 1998 roku na British International Motor Show w Birmingham, gdzie uznano go za jeden z najładniejszych pojazdów klasy średniej. Jest to kolejny (po modelu 200) samochód zaprezentowany przez firmę Rover od czasu przejęcia jej w 1994 roku przez BMW. Zastąpił on modele 600 i 800.
R75 zdobył wiele wyróżnień, m.in.: "Compact Executive Car of the Year 1999" - What Car?, "Das goldene Lenkrad 1999" - Bild am Sonntag, "World Car 1999" - Group of International Journalists, "Diesel Car of the Year" - Auto Express, "Car Of The Year 1999" - What Car?, "European Car Of The Year" - jedyny ekskluzywny samochód w finale konkursu, "The World's Most Beautiful Automobile" - Panel of Italian Judges, "Japanese Import Car of the Year" - Japanese Motoring Journalists, "Car of the Year 1999-2000" - Wheels&Gears, "Business Car of the Year" - Journal / AA, "Most Innovative Use of Plastics" - The Society of Plastic Engineers, "Car of the Year" - Journal / AA

Nieoficjalnie nadano mu imię Mister Chrom. Gdy stoi w słońcu, oślepiający blask promieni odbija się od listew na zderzakach, drzwiach i progach, od obudowy lusterek, wlotu powietrza do chłodnicy i uchwytu bagażnika - nawet od małej tabliczki z oznaczeniem rodzaju silnika, którą umieszczono w dolnej krawędzi przednich drzwi. Tak błyszczeć może tylko chrom.

Rover 75 - wnętrzeOdmienione oblicze Rovera odnajdziemy również w jego wnętrzu. Poza chromowanymi klamkami i obwódkami na owalnych wskaźnikach, pojawiły się również drewno na desce rozdzielczej oraz delikatna skóra na siedzeniach i drzwiach. To wszystko osadzono w formie, która ma nawiązywać do tradycyjnej, brytyjskiej stylistyki. I tym właśnie tłumaczy się tak duże podobieństwo sylwetek Rovera 75 i nowego Jaguara S. Jednak styliści Rovera tak głęboko pragnęli sięgnąć do korzeni brytyjskiej motoryzacji, tak wiele jej elementów chcieli zawrzeć w swym najnowszym produkcie, że otarli się o granicę kiczu - niektórzy twierdzą, że ją przekroczyli.

Nowy Rover jest zaliczany do klasy wyższej średniej - auto ma ponad 4,7 metra długości oraz rozstaw osi wynoszący 2,7 m. Głównych rywali Rovera 75 należy upatrywać w Audi A4, Mercedesie klasy C czy Volvo S70.

Rover 75 będzie walczyć z rywalami nie tylko swoim szczególnym designem, ale i komfortem oraz wyposażeniem. Co do komfortu, to zagwarantować go ma również jakość produktu, odpowiadająca surowym reżimom - ze względu na problemy techniczne tzw. modeli przedseryjnych, uruchomienie produkcji seryjnej przesunięto o dwa miesiące. Jest to tym dziwniejsze, że np. nadwozie Rovera 75 opracowano według systemów jakościowych BMW, tzw. Grupy QZ. Natomiast koszty związane z komputerowym opracowaniem procesu produkcji nowego samochodu wyniosły 1,5 miliona funtów. Z drugiej strony lepiej, że słabości techniczne Rovera 75 pojawiły się w egzemplarzach przedseryjnych.

Zarząd BMW uznał, że opracowanie w pełni indywidualnej stylistyki dla nowego modelu z Wielkiej Brytanii mieści się w granicach swobody, na jaką można sobie pozwolić w stosunku do przynoszącego wówczas straty Rovera. Dlatego np. układ zawieszenia do Rovera 75 został zaadaptowany z BMW serii 3. Mamy zatem w tym przednionapędowym samochodzie układ jezdny z kolumnami McPhersona oraz trzywahaczową oś tylną, przejęte z samochodu z tylnym napędem. Zapewnia to wysoki komfort resorowania, ale daje się wyczuć pewną "nerwowość" zawieszenia, szczególnie wtedy, gdy podróżujemy na tylnych siedzeniach.

Cały zestaw poduszek powietrznych - dla kierowcy, pasażera, boczne oraz chroniące głowę - ma zapewnić wysoki poziom bezpieczeństwa biernego. Do tego dochodzi oczywiście ABS i system kontroli trakcji. Nowością, którą po raz pierwszy zastosowano w samochodzie osobowym Rover, jest elektroniczny system kontroli siły hamowania - pierwszym autem z Rover Group, w którym zastosowano to urządzenie, był nowy Land Rover Discovery.

Poczucie komfortu ma zapewnić wysoki poziom wyposażenia seryjnego - między innymi elektrycznie ustawiane lusterka i otwierane szyby w przednich i tylnych drzwiach, elektronicznie sterowana klimatyzacja; można je uzupełnić o zintegrowany system audio-nawigacyjny GPS, umożliwiający także odbiór programów telewizyjnych (urządzenie wyposażone zostało w pięciocalowy monitor). W opcji dostępne są również tempomat oraz wbudowany telefon komórkowy GSM.

Dla wygody osób podróżujących na tylnych siedzeniach, zamontowano m.in. specjalny schowek w środkowym podłokietniku - znajdują się w nim pojemniki na puszki lub butelki, a wymiary schowka są na tyle duże, że bez problemu można w nim umieścić np. laptopa.

Rover 75 będzie oferowany z dwoma rodzajami skrzyni biegów: mechaniczną i automatyczną. Automatyczna skrzynia, JATCO FPO, jest produkowana przy współpracy z Japanese Automatic Transmission Company. Jest to skrzynia pięciobiegowa, którą kierowca może indywidualnie programować, dostosowując jej pracę do warunków drogowych. Mamy zatem możliwość wyboru tzw. programu Normal, pozwalającego na spokojną jazdę. Po uruchomieniu zaś programu Sport, zmiana biegów następuje automatycznie przy wyższych obrotach silnika, co pozwala na dynamiczną jazdę. Z kolei po uruchomieniu programu Winter, zmiana biegów będzie następować znacznie łagodniej, ruszanie zaś będzie się odbywać po włączeniu drugiego biegu.

Rozmiar: 16942 bajtów ROVER chcąc dotrzeć do szerokiej grupy odbiorców nowego modelu, w "siedemdziesiątcepiątce" montuje cztery rodzaje jednostek napędowych; podstawowy jest silnik benzynowy Rovera serii K, o mocy 120 KM, który poddano modernizacji. W roku 2002 do sprzedaży wprowadzono również wersję turbodoładowaną o mocy 150KM.

Dwie kolejne jednostki benzynowe to sześciocylindrowe silniki widlaste o pojemności 2.0 i 2.5 litra, serii KV6, również konstrukcji Rovera. Ten pierwszy, uzyskujący maksymalną moc 150 KM, jest zupełnie nowym produktem angielskich inżynierów. Drugi zaś, wywodzący się z jednostki stosowanej w modelu Rover 825, został zmodernizowany i uzyskuje moc 177 KM.

Rover 75 jest pierwszym samochodem wyprodukowanym w Wielkiej Brytanii, w którym montuje się seryjnie czterocylindrowego, szesnastozaworowego turbodiesla typu common-rail. Jednostka ta, pochodząca z BMW, rozwija maksymalną moc 116 KM (wersja CDT) lub 131KM (wersja CDTi). Silnik ten jest bezkonkurencyjny w stosunku do jednostek benzynowych pod względem zużycia paliwa - średnio spala około 6 l oleju napędowego na 100 km, podczas gdy silniki benzynowe zużywają od prawie 8 l (1.8) do niespełna 10 l (2.5 V6). Oczywiście, wszystkie dane pochodzą od producenta samochodu.

Można śmiało stwierdzić, że wraz z premierą Rovera 75 zaczął się dla liczącej niemal 100 lat marki zupełnie nowy etap.

 

 

 

Opracował na podstawie "Auto Moto": Irek