Nowy model Rovera 200 jest wynikiem ewolucji popularnego hatchbacka Rover 214/216...
Nowy model Rovera 200 jest wynikiem ewolucji popularnego hatchbacka Rover 214/216, wprowadzonego na rynek w 1989 roku i opartego na japońskiej Hondzie Concerto. Nowy Rover 200 został zaprezentowany w grudniu 1995 r. i od początku był dostępny zarówno w wersji 3 jak i 5 drzwiowej. Wyróżniał się nową zwartą, opływową linią nadwozia o nowoczesnym kształcie zbliżonym do kropli. Jego wystrój zawierał elementy stylistyczne typowe dla innych pojazdów firmy Rover - wnętrze pojazdu przypomina nieco o tradycyjnym, angielskim stylu dzięki czemu nowy Rover odróżnia się od masowych produktów innych firm. Nowy Rover - w momencie wchodzenia na rynek - był pojazdem, który w swojej klasie nieco odbiegał od przeciętnych wzorców i zawierał w sobie pewne cechy charakterystyczne dla angielskich limuzyn. Produkcję tego modelu zakończono pod koniec 1999 r. zastępując go modelem 25. W rzeczywistości jednak Rover 25 jest jedynie zmodyfikowaną, głównie w zakresie faceliftingu, bezpośrednią kontynuacją serii 200.
Początkowo model 200 wyposażano w 8- i 16-zaworowe silniki benzynowe o pojemności 1.4 litra oraz 16-zaworowy wariant silnika "K" o pojemności 1.6 litra. Dodatkowo montowano w nim dwie odmiany turbodoładowanego diesla serii "L" o pojemności 2 litrów. W 1997 r. paletę silników poszerzono o 1.8-litrową, 16-zaworową wersję benzynowego silnika serii "K" a w 1998 r. o silnik - również serii "K"- w wersji 8-zaworowej z wtryskiem wielopunktowym, o pojemności 1.1 litra. Flagową odmianą tego modelu był samochód oznaczony jako 200Vi, wyposażony w 1.8-litrowy silnik serii "K" ze zmiennymi fazami rozrządu (VVC). Wszystkie silniki są produkcji angielskiej (PowerTrain Ltd.). Wszystkie modele z silnikami benzynowymi posiadają 8-zaworową (z pojedynczym wałkiem rozrządu) lub też 16-zaworową (z dwoma wałkami rozrządu) wersję silnika serii "K", sterowaną poprzez układ Rover/Motorola Modular Engine Managment System (MEMS) z wielopunktowym wtryskiem paliwa (MPi). Wszystkie modele mogą współpracować z szeroką gamą systemów kontroli emisji spalin, włączając w to 3-drożny katalizator. Jeśli chodzi o wersje z silnikami diesla serii "L" to dostępne są na rynku modele: 220D i 220SD o mocy 86KM - z turbodoładowaniem oraz mechanicznym wtryskiem paliwa (MEMS Diesel), oraz model 220SDi o mocy 105KM - z turbodoładowaniem, intercoolerem oraz elektronicznym wtryskiem paliwa Bosch.
W serii "200" montowano dwa rodzaje manualnych, 5-biegowych skrzyń biegów: wersje z silnikiem diesla oraz z silnikiem benzynowym 1.8 litra są wyposażone w skrzynię o symbolu PG1, pozostałe jednostki w skrzynię R65 (zmodyfikowana skrzynia biegów, której starsze wersji oznaczone "MA" można spotkać również w samochodach koncernu PSA, np. Peugeot 306). Jednostka przeniesienia napędu jest w tym modelu montowana poprzecznie z przodu ze skrzynią umieszczoną przy lewej krawędzi silnika. Napęd do kół przednich przekazywany jest za pomocą sztywnych przegubów o różnej długości.
Przednie zawieszenie złożone jest z kolumn MacPhersona ze sprężynami oraz stabilizatorów poprzecznych. Tylne zaś to typ belki skrętnej, działającej w rzeczywistości efektywnie dzięki aktywnym amortyzatorom ze sprężynami śrubowymi w połączeniu z pojedynczym wahaczem poprzecznym. Całość tego zespołu jest przytwierdzona do podwozia pojazdu za pomocą wspornika mocowanego na tulejach z gumy kompozytowej (silentblocki) oraz poprzez kątowe tuleje mocujące. Układ ten zapewnia poprawne, statyczne zachowanie tylnej części pojazdu podczas pokonywania zakrętów. Diesel i wersja benzynowa z silnikiem 1.8 wyposażone są ponadto w tylny stabilizator poprzeczny.
Przednie koła nowego Rovera serii 200 wyposażone są w hamulce tarczowe, tylne zaś w bębny. Układ hamulcowy hydrauliczny, dwuobwodowy. ABS (Anti-lock Braking System) występuje jedynie jako opcja. Jeśli egzemplarz jest wyposażony w ABS to w początkowym okresie produkcji zarówno z przodu jak i z tyłu występowały hamulce tarczowe, później (od połowy 98 roku) bębnowe
W trosce o bezpieczeństwo użytkowników w Roverze serii 200 montowane były w standardzie: poduszka powietrzna kierowcy, pirotechniczne napinacze przednich pasów bezpieczeństwa o regulowanej wysokości kotwiczenia, 3-punktowe potrójne pasy bezpieczeństwa na tylnej kanapie, wzmocnienia drzwi bocznych, zagłówki foteli przednich z regulacją wysokości.
Całość opracował:
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
|