Niestety Rover 600 nie wypadł najlepiej w testach zderzeniowych EURO NCAP...
CreashTest
Niestety Rover 600 nie wypadł najlepiej w testach zderzeniowych EURO NCAP. Poniżej znajduje się przetłumaczona wersja dokumentu opisującego crashtest Rover'a 600.
Rover 600 |
|
OCENA UDERZENIA CZOŁOWEGO I BOCZNEGO EURO NCAP |
|
|
|
|
Miejsca pasażerów w Roverze 600 stają się niestabilne strukturalnie podczas uderzenia czołowego, a kierowca podczas uderzenia bocznego jest narażony na wysokie ryzyko niebezpiecznych dla życia uszkodzeń klatki piersiowej oraz jamy brzusznej. Odległość na jaką podczas uderzenia czołowego przemieszcza się do wewnątrz kierownica może powodować dalsze ryzyko uszkodzeń ciała. Zwiększa się również ryzyko uszkodzeń dolnej części ciała kierowcy, tj. kolan, ud i miednicy. Pojawia się nadmierne zniekształcenie obszaru stóp, a pedał hamulca przesuwa się do wewnątrz aż o 334 mm.
|
|
Uderzenie w boczna stronę samochodu jest wystarczające, aby spodować uszkodzenia klatki piersiowej, które mogą okazać się niebezpieczne dla życia kierowcy. Ochrona głowy kierowcy oraz miednicy została jednak oceniona na dobrą.
Uderzenie czołowe Struktura Słupek po stronie kierowcy został przesunięty do wewnątrz samochodu o 215mm, kabina stała się niestabilna strukturalnie, a drzwi kierowcy zostały częściowo zniszczone tak, iż nie można było ich otworzyć ręczne i potrzebne były narzędzia do ich otwarcia. Jednakże drzwi pasażera można było otworzyć normalnie. Kierownica została wepchnięta do środka na odległość 166 mm i w dół o 63 mm. Pojawiły się również duże uszkodzenia obszaru stóp z powodu przemieszczenia się pedału hamulca o 334 mm ku tyłowi.
Kierowca Chociaż ochrona głowy w teście wypadła dobrze, odległość na jaką przemieściła się kierownica może spowodować niebezpieczeństwo dla niższych lub wyższych kierowców. To spowodowało obniżenie oceny. Dostępna w standardzie poduszka powietrzna zadziałała prawidłowo i ochrona szyi okazała się ogólnie rzecz biorąc dobra. Poduszka odizolowała wystarczająco klatkę piersiową kierowcy od kierownicy, jednakże siły przenoszone na pierś przez pasy bezpieczeństwa spowodowały ryzyko obrażeń. Lewe kolano kierowcy uderzyło w kolumnę kierownicy, a później w kokpit. Jeśli kolano kierowcy znalazłoby się w momencie uderzenia nieznacznie wyżej, uchwyt służący do regulacji pozycji kierownicy mógłby zwiększyć ilość odniesionych ran. Wyższa pozycja kolana może również skutkować kontaktem z tym uchwytem. W momencie dalszego przemieszczenia kolana w stronę kokpitu, ryzyko uszkodzeń staje się jeszcze wyższe. Z kolei prawe kolano kierowcy uderzyło w kolumnę, a później w kokpit. Ponownie, wyższa pozycja kolana w momencie uderzenia może spowodować kontakt z ochroną kolumny kierownicy. Jeśli kolano przemieszczałoby się dalej, prawdopodobieństwo uszkodzeń ciała odpowiednio by się zwiększyło. Struktury poniżej kolumny kierownicy również mogą pogorszyć skutki wypadku. Na koniec, duże przemieszczenia w rejonie stóp kierowcy powodują, że ochrona stóp i kostki jest mierna.
Pasażer z przodu Ochrona pasażera siedzącego na przednim fotelu była ogólnie dobra, chociaż siły przenoszone na klatkę piersiową przez pasy bezpieczeństwa mogą spowodować wysokie ryzyko uszkodzeń ciała. Ochrona dolnej części ciała, a w szczególności dolnej części lewej nogi była na zbliżonym poziomie.
Uderzenie boczne Rover 600 nie przeszedłby pomyślnie przyszłorocznych (1998) bocznych testów zderzeniowych dopuszczających nowe modele samochodów do ruchu. Urządzenia podłączone do żeber i brzucha manekinów dały wysokie odczyty wskazując, że ochrona tych podatnych na zranienia części ciała jest mierna. Natomiast ochrona głowy i miednicy kierowcy została oceniona na dobrą.
|
Rover 620 Si posiada w standardzie poduszkę powietrzną dla kierowcy oraz wzmocnienia ochronne w drzwiach. |
|
Kierownica przesunęła się o 166mm do wewnątrz oraz 63mm w dół. |
|