roverki.pl
Użytkownik:
Hasło:

Rover 25 - test zderzeniowy Drukuj
Dodany przez rafaellop   
piątek, 21 grudnia 2001 13:24

Artykuł jest bardziej rozbudowanym opisem testu zderzeniowego Rovera 25...

Rover 25 - EURONCAP CrashTest

Na podstawie strony http://www.euroncap.com opracował Remigiusz Rajs oraz Rafał P.

Ocena ogólna w teście zderzenia czołowego i bocznego:

Ocena bezpieczeństwa pieszych przy zderzeniu:

Wyniki testu:
Czołowe 3 (19%) Boczne 13 (72%) Ogólnie 17 (50%)


Ochrona przy zderzeniu
Zderzenie czołowe
Uderzenie z boku
Ochrona dzieci
Ochrona pieszych
Historia modelu i szczegóły


Test zderzenia czołowego przeprowadzono wiosną 2000 roku. Co prawda boczne zderzenia miały miejsce w tym samym roku jednak pojawiły się problemy, z przyczyn których wystąpiła potrzeba ponowienia testów. Później jednak, ze względu na wątpliwą przyszłość marki Rover, musiano ich zaniechać. Do testów powrócono po ustabilizowaniu położenia producenta. Rover 25 jest oparty na modelu 200 z polowy lat 90-tych i ochrona zderzeniowa, którą zapewnia, nie jest tak wysoka jak ta, którą oferują inne nowoczesne rozwiązania. W przypadku zderzeń czołowych ochrona jest słaba, ale testy udowadniają godną uznania ochronę w przypadku zderzeń bocznych tym bardziej, że w ofercie tego modelu nie występują boczne poduszki powietrzne. Trochę gorzej wypada natomiast w przypadku gdy pasażerami będą dzieci.

Ochrona przy zderzeniu

Kierowca, zderzenie czołowe Pasażer, zderzenie czołowe Kierowca, zderzenie boczne

Zderzenie czołowe

Drzwi kierowcy zostały wgięte, a słupek przedni cofnął się do środka pojazdu. Głowa kierowcy uderzyła w kierownicę wystawiając jego klatkę piersiową na duże obciążenia oraz narażając nogę na urazy od deski rozdzielczej. Lewe kolano uderzyło w dźwignię regulacji wysokości kierownicy wystarczająco mocno by spowodować poważne urazy. Obciążenie klatki piersiowej pasażera było również dość wysokie. Jednak podłoga została nienaruszona, a tylne środkowe miejsce wyposażone w trzypunktowe pasy zapewnia znacznie lepszą ochronę niż zwykły pas biodrowy.

Uderzenie z boku

Wyniki zostały podważone przez testy manekina, które nie pozostają w zgodzie z ludzkimi. Jak żadne inny wypadają dość dobrze. Klatka piersiowa kierowcy uderzyła w elementy drzwi ale jego brzuch był osłonięty dzięki głębokiemu oparciu siedzeniu. Wgniecenie drzwi uderzyły piankową wykładziną w miednicę kierowcy (nie powodując urazu).

Ochrona dzieci

Ochrona dwojga dzieci w przypadku zderzenia czołowego wypadła słabo. Fotelik dziecięcy montowany twarzą dziecka do kierunku jazdy nie wykorzystuje w pełni pasów bezpieczeństwa. W przypadku fotelików dla mniejszych dzieci montowanych oparciem do przodu pojazdu ich ochronne właściwości zostały zakłócone przez awarię mechanizmu odblokowania pasów. Podobnie w przypadku zderzeń bocznych. Producent aktualnie współpracuje z producentami fotelików dziecięcych w celu poprawienia tej kwestii. Przerwa czasowa pomiędzy testami wykluczyła możliwość wykorzystania nowocześniejszych siedzeń, w konsekwencji - pewne ograniczenia zostały poczynione we wszystkim.

Ochrona pieszych

Krawędź czołowa maski jest sztywna ale zderzak okazał się lepszy niż w innych pojazdach.

Historia modelu i szczegóły

Rover 25 został zaprezentowany w październiku 1999. Standardowe wyposażenie dla modelu rok 2001 zawiera poduszki powietrzne dla kierowcy i pasażera oraz ograniczniki pasów bezpieczeństwa. System ABS montowany jest opcjonalnie.

Model i kierownica Rover 25 1.4i L RHD
Typ nadwozia 3-drzwiowy hatchback
Rok produkcji 2000/2001
Waga 999 kg
VIN and i data testu 5 Października 2000, SARRFMNBMID555555
Samochody na tej samej płycie brak