roverki.pl
Użytkownik:
Hasło:

Rover 100 - Opis Drukuj
Dodany przez Krzysztof Pasternak   
czwartek, 18 marca 2010 15:50

Rover 100 produkowany w latach 1990-1998 był właściwie nową odsłoną innego produktu Rover Group, czyli Austina Metro. Nazwa Rover 100 została wprowadzona wiosną 1994 roku. Nowe auto pojawiło się w dwóch wersjach nadwozia: 3-drzwiowy i 5-drzwiowy hatchback.

Technicznie Rover 100 nie różnił się od Austina Metro, unowocześniono jego wygląd, a gama oferowanych silników została rozszerzona. Klienci mieli teraz do wyboru również 1,5-litrowy silnik diesela produkcji koncernu PSA (Peugeot-Citroen). Rover zyskał nowe zderzaki, osłony progów, nowe tylne i przednie lampy, maskę i grill.

Nowa, krzykliwa gama kolorów oraz użycie chromowanych elementów pozwoliło Roverowi 100 zyskać bardziej nowoczesny wygląd. Wewnątrz auta zastosowano tapicerkę mającą sprawiać wrażenie luksusu i wygody. Niestety zmiany były zbyt powierzchowne i spotkały się z krytyką. Uważano, że auto jest zbyt ciasne i przestarzałe w porównaniu ze swoimi najgroźniejszymi rywalami. Krytykowano je również za braki w wyposażeniu. Na przykład elektryczne sterowanie szyb dostępne było tylko w modelu 114 GSi. Tylne okna sterowane elektrycznie w Roverze 100 nigdy nie były oferowane. Nie było systemu ABS, wspomagania kierownicy i obrotomierza (był dostępny jedynie w wersji GTa i później w 114 GSi). Oferując wykończenie skórzane, co było rzadkie wśród małych samochodów, w połączeniu z tradycyjnymi drewnianymi wstawkami i przyciemnianym szklanym szyberdachem, Rover próbował podtrzymać wizję modelu 114 GSi jako auta luksusowego.

Wyposażenie bezpieczeństwa oferowane było w postaci opcjonalnie dostępnej poduszki powietrznej kierowcy, alarmu, immobilisera pasywnego, radia w formie przenośnego panela, centralnego zamka i wzmocnień bocznych drzwi. Zmiany te sprawiły, iż Rover 100 był postrzegany jako poliftingowa wersja modelu, który w momencie premiery był liderem w swojej klasie, ale obecnie nie nadążał za zmianami w świecie motoryzacyjnym.

Jednym z modeli Rovera 100 był "gorący" 114 GTa. Od 114 SLi różnił się przede wszystkim sportowymi siedzeniami, czerwonymi pasami bezpieczeństwa, posiadaniem obrotomierza, sportowym zawieszeniem, lepszymi osiągami, aluminiowymi felgami oraz oznaczeniami GTa z boku nadwozia.

Początek końca Roverowi 100 przyniosły testy EuroNCAP przeprowadzone w 1998 roku, w których uzyskał on przytłaczająco złą ocenę. Zdobył jedną gwiazdkę, podczas gdy jego konkurenci z tego samego segmentu aut - 2 lub 3 gwiazdki na pięć możliwych. Podczas testów doszło do silnej deformacji kabiny pasażerskiej, a poduszka powietrzna wciskając się wraz z kierownicą do środka kabiny, powodowała zderzenie głowy kierowcy z przednim słupkiem.

W obliczu załamania się sprzedaży Rover wycofał model 100 z produkcji. W ten sposób zakończyła się 18-letnia historia produkcji modelu Metro, który okazał się być jednym z najważniejszych brytyjskich samochodów wszech czasów.

 

Źródła: Wikipedia, Motonews.pl.

Opracowanie: kasjopea